logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Misja na Szewskiej zaprasza na spotkanie
 


Biuro Regionalne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) "Misja na Szewskiej" zaprasza 29 stycznia o godz. 18:30 na spotkanie: Ojciec Trędowatych. Sługa Boży o. Marian Żelazek SVD.

 

Gościem spotkania będzie werbista o. Franciszek Bąk SVD – jedna z osób odpowiedzialnych za prowadzenie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD w Polsce. Film dokumentalny „Siewca nadziei” i prelekcja będzie okazją, by jeszcze bardziej poznać osobę i ogromne dzieło życia Ojca Trędowatych, w przededniu jego 101 urodzin. Co o nim wiemy? Dlaczego ma zostać ogłoszony błogosławionym?

 

Marian Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 roku w Palędziu, niedaleko Poznania. Uczył się w gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie w liceum Księży Werbistów w Górnej Grupie pod Grudziądzem. Po maturze został przyjęty do nowicjatu Zgromadzenia Słowa Bożego. Gdy wybuchła II wojna światowa jako kleryk wraz ze współbraćmi został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Po wojnie postanowił ofiarować swoje życie najbiedniejszym. W 1948 r. ukończył studia teologiczne w Rzymie, przyjął święcenia kapłańskie i wyjechał do pracy misyjnej.

 

W Indiach pracował przez 56 lat, z czego 31 lat wśród trędowatych w świętym hinduistycznym mieście Puri w stanie Orisa. Opiekował się tutaj małą wspólnotą katolicką, niezmordowanie podejmował dialog z ludźmi innych religii, ale przede wszystkim w sposób heroiczny poświęcił się osobom dotkniętym chorobą trądu, którym służył z wielką miłością. Mieszkając wśród tych, którzy byli odrzuceni przez wszystkich, najpierw utworzył dla nich kolonię, stwarzając miejsce zamieszkania; później zbudował leprozorium oraz szkołę dla dzieci osób chorych na trąd; stworzył też miejsca pracy dla chorych. Zbudował kościół oraz bibliotekę. Jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej rozpoznawanych polskich misjonarzy. Zmarł w opinii świętości 30 kwietnia 2006 r.

 

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2018 r. w diecezji Cuttack-Bhubaneswar w Indiach (na terenie której znajduje się Puri). Natomiast 8 grudnia 2019 r. w Chludowie odbyło się uroczyste otwarcie trybunału rogatoryjnego (pomocniczego) procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD – oznacza to, że część procesu może być przeprowadzona w Polsce (np. przesłuchiwanie świadków, wśród których mnóstwo jest Polaków, zbieranie świadectw zgromadzonych na terenie diecezji poznańskiej, badanie pism Sługi Bożego).


www.archpoznan.pl