Katolik.pl - Misjonarz tańszy niż żołnierz
logo
Środa, 21 października 2020 r.
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza, Jakuba Strzemię, Urszuli – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Henryk Zieliński
Misjonarz tańszy niż żołnierz
Idziemy
 


 

Dobra inwestycja

Może jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale zawsze daje trochę nadziei. Podobnie jest z ostatnimi działaniami naszych władz otwierającymi drogę do współpracy z polskimi misjonarzami pracującymi za granicą. Jak się okazuje, misjonarze to całkiem niemała grupa - mamy ich około 2000. Są wśród nich księża, zakonnice i zakonnicy, a coraz częściej również świeccy. Nierzadko w krajach, w których pracują, są jedynymi przedstawicielami naszego kraju. I wszędzie cieszą się dobrą opinią.

Bogate państwa Zachodu, niekoniecznie tak katolickie jak Polska, już dawno zrozumiały, że wspieranie misjonarzy jest dobrą inwestycją. Na pewno lepszą niż wysyłanie w obce strony kontyngentów wojskowych. A do tego o wiele tańszą i bezpieczniejszą. Misjonarz nie naraża swojego kraju na odwet terrorystyczny i nie zabiera ze sobą sprzętu wartego miliony dolarów. Dlatego nawet zlaicyzowana Francja, nie mówiąc już o Niemczech czy Hiszpanii, zapewnia rozmaite świadczenia swoim obywatelom, którzy na jakiś czas albo na stałe podejmują się nieść innym wiarę i zdobycze naszej cywilizacji. Niemieccy misjonarze są chyba w tej grupie w najlepszej sytuacji, bo oprócz ciągłości ubezpieczeń społecznych mogą liczyć także na niewielkie wynagrodzenie wypłacane z państwowej kasy.

Projekt – misja

U nas było dotąd inaczej. I w gruncie rzeczy niewiele się zmienia, choć to już coś. Ni tak dawno dowiedzieliśmy się, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zacznie wspierać polskich misjonarzy. Podpisano w tym celu specjalne umowy. Ale uwaga! Nie będzie to pomoc bezpośrednio dla misjonarzy, tylko wsparcie projektów przez nich realizowanych na rzecz ludności w krajach misyjnych. Chodzi zatem o dofinansowanie przy budowie szkół, studni, przychodni i innych inicjatyw socjalnych. Pieniądze będą pochodzić z funduszu, który w budżecie MSZ przewidziany jest na pomoc zagraniczną. Cały ten budżet to zaledwie 90 mln zł.

Dotąd korzystały z niego głównie organizacje krajowe i międzynarodowe zajmujące się dobroczynnością. Niektóre miały przy tym spore koszty własne - nawet do 60%. Zatem do potrzebujących nie trafiał nawet co drugi złoty. Większość zostawała gdzieś po drodze. Tymczasem koszt dotarcia z pomocą za pośrednictwem misjonarza jest bliski zeru albo wprost zerowy. Wszystko wskazuje więc na to, że na uruchomieniu kolejnego kanału docierania z pomocą zagraniczną skorzysta zarówno ludność krajów misyjnych, jak i sama Polska. Nasi misjonarze ciężko pracują również na jej wizerunek - nie tylko na wizerunek Kościoła.

Urlop dla misjonarza

Symbolicznym znakiem docenienia roli, jaką wypełniają dla Polski nasi misjonarze, było także ich spotkanie z premierem Jarosławem Kaczyńskim. W spotkaniu uczestniczyli tylko ci, którzy w tym roku przyjechali na krótki urlop do swojej Ojczyzny – około 100 osób. Czyli co dwudziesty misjonarz. Urlop przysługuje bowiem misjonarzowi mniej więcej raz na pięć lat, a poza tym przelot do Polski jest dość kosztowny. Nasze linie lotnicze w odróżnieniu choćby od holenderskich KLM nie dają przecież rabatów misjonarzom. Dobrze, że w końcu władze - mimo rozmaitych trudności -  dostrzegły w misjonarzach najlepszych ambasadorów naszego kraju. Bo chociaż wyjechali oni pod znakiem krzyża, to przecież nie przestali być Polakami.

Pewnie jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, zanim Polak jadący na misje z krzyżem będzie otaczany takim samym zainteresowaniem władz, jak Polak ruszający na całkiem inną misje z karabinem. Ale przynajmniej mamy pierwszą jaskółkę.

Ks. Henryk Zieliński

 
Zobacz także
Agnieszka Słowik
Wielokrotnie przez kilka dni usiłowałam się dodzwonić. Brak jakiegokolwiek kontaktu. Nie traciłam wiary. Wiedziałam, że na ulicy Sánchez Cerro mam wsiąść w autobus jadący do Sechura, ok. półtorej godziny drogi na południe od Piura, tam wysiąść na targu i kierować się w stronę rynku, a potem na pl. Jana Pawła II. Dotarłam. Przeczytałam tabliczkę: Zadzwoń. Bezskutecznie szukałam przycisku dzwonka, trzeba było pociągnąć za sznur, raz, drugi... W końcu otworzyło się maleńkie okno w drzwiach, na których widniał napis: sprzedajemy patyki na opał...
 
Agnieszka Słowik
Zupełnie nas zadziwili. Przyjechali z kraju, w którym od wielu lat panują wojny. Chcą przypominać światu, że konflikt niczego nie rozwiązuje, że należy pracować dla pokoju. Pomimo trudnych doświadczeń potrafili zachować pogodę ducha i wiarę w lepsze jutro, a siłę - jak twierdzą - czerpią z duchowości świętego Jana Bosko, która opiera się na radosnym przeżywaniu każdej chwili...
 
Agnieszka Słowik
Misje Kościoła to rzeczywistość złożona: jak tylko złożony może być człowiek, jego relacje z otoczeniem i Kościół. Do tego rzeczywistość niezwykle dynamiczna, ciągle nowa, do końca nieprzewidywalna – to droga, którą zawsze idzie się pierwszy raz, choć ma swoje etapy i prawidła.
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー