logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Hanna Puchalska, ks. prałat Jan Stanisławski
Młodzi pytają o Triduum Paschalne
Przewodnik Katolicki
 


Na pytania Hanny Puchalskiej odpowiada ks. prałat Jan Stanisławski
 
Czym jest Triduum Paschalne?
 
Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem roku liturgicznego w Kościele katolickim. Jest ono urzeczywistnieniem w mistyczny sposób męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
 
Jakie dni składają się na Triduum? 
 
Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem. W tym dniu celebrujemy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy: ustanowienie Eucharystii oraz kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostaje umieszczony w ołtarzu adoracji, potocznie nazywanym ciemnicą. Wielki Piątek jest dniem bez ofiary Mszy Świętej. Jest to dzień wielkiej ciszy, podczas której rozważamy śmierć Jezusa Chrystusa. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest Nabożeństwo Męki i Śmierci Pana Jezusa.

Idealnie byłoby, gdyby nabożeństwo odbywało się o piętnastej. Jednak ze względu na ludzi, którzy tego dnia pracują, odbywa się ono po południu. Nie może być odprawiane wieczorem. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa oraz adoracji krzyża. Na koniec następuje procesja do grobu Pańskiego i adorowanie Najświętszego Sakramentu. Wielka Sobota jest dniem aliturgicznym. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów potrawy do poświęcenia. Do tradycyjnych potraw należą: masło, często w kształcie baranka, mięso, chleb oraz jajka. Po zachodzie słońca w sobotę, a przed wschodem słońca w niedzielę następuje Rezurekcja.
 
Jakie znaki obrazują Triduum Paschalne?
 
Pierwszym znakiem jest paschał, umieszczany przy ołtarzu. Co roku powinien być nowy, wykonany z autentycznego pszczelego wosku. Drugim znakiem jest figurka zmartwychwstałego Jezusa. Ustawiamy ją na głównym ołtarzu lub jego pobliżu podczas Rezurekcji. Krzyż z zawieszoną czerwoną stułą jest trzecim znakiem Triduum Paschalnego. Stuła podkreśla arcykapłańską funkcje Jezusa zmartwychwstałego, jako zbawczego pośrednika między nami a Bogiem Ojcem.

 
Zobacz także
Hanna Michniewicz
W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że człowiek, który pozbędzie się lęku, będzie szczęśliwy. Widać jednak, że to nieprawda. Człowiek, który wyparł się własnego lęku, jest zagubiony, jakby stracił klucz do siebie. Bo w naszym życiu dzieją się rzeczy, których nie możemy przyjąć inaczej, jak tylko z lękiem. Na czele tej listy stoi cierpienie. Poprzez krzyż Bóg komunikuje człowiekowi coś bardzo ważnego: prawdę o ludzkim zbawieniu – o tym, z czego ono się bierze, gdzie ma swoje źródło. Zbawiając nas poprzez krzyż, Bóg uczy nas mądrości.
 
 
Z o. dr. hab. Waldemarem Linke CP rozmawia Hanna Michniewicz 
 
Hanna Michniewicz

W celebrowaniu liturgii, jak w każdej modlitwie, zawsze jest możliwy kryzys. Ale kryzys jest szansą. Uważam, że on jest często „spowodowany” przez tę drugą stronę, czyli przez Pana Boga, który nie chce się zgodzić na to, żebym Go przyjmował ciągle w taki sam sposób. Domaga się przewartościowania, chowa się w znakach i chce, żebym Go szukał na nowo, jeszcze bardziej intensywnie. Nie wiem, jak będzie się dalej rozwijać ta liturgia.

 

Z o. Mirosławem Pilśniakiem, dominikaninem, rozmawia Elżbieta Konderak

 
Hanna Michniewicz
Pytanie zawarte w tytule warte jest uwagi. Bo chodzi o rozróżnienie tego, co na temat okoliczności narodzenia Jezusa mówią Ewangelie od tego, co pochodzi jedynie z tradycji. Jest to ważne także dlatego, by móc zrozumieć znaczenie przyjścia Chrystusa na świat...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS