logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Hanna Puchalska, ks. prałat Jan Stanisławski
Młodzi pytają o Triduum Paschalne
Przewodnik Katolicki
 


Na pytania Hanny Puchalskiej odpowiada ks. prałat Jan Stanisławski
 
Czym jest Triduum Paschalne?
 
Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem roku liturgicznego w Kościele katolickim. Jest ono urzeczywistnieniem w mistyczny sposób męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
 
Jakie dni składają się na Triduum? 
 
Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem. W tym dniu celebrujemy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy: ustanowienie Eucharystii oraz kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostaje umieszczony w ołtarzu adoracji, potocznie nazywanym ciemnicą. Wielki Piątek jest dniem bez ofiary Mszy Świętej. Jest to dzień wielkiej ciszy, podczas której rozważamy śmierć Jezusa Chrystusa. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest Nabożeństwo Męki i Śmierci Pana Jezusa.

Idealnie byłoby, gdyby nabożeństwo odbywało się o piętnastej. Jednak ze względu na ludzi, którzy tego dnia pracują, odbywa się ono po południu. Nie może być odprawiane wieczorem. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa oraz adoracji krzyża. Na koniec następuje procesja do grobu Pańskiego i adorowanie Najświętszego Sakramentu. Wielka Sobota jest dniem aliturgicznym. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów potrawy do poświęcenia. Do tradycyjnych potraw należą: masło, często w kształcie baranka, mięso, chleb oraz jajka. Po zachodzie słońca w sobotę, a przed wschodem słońca w niedzielę następuje Rezurekcja.
 
Jakie znaki obrazują Triduum Paschalne?
 
Pierwszym znakiem jest paschał, umieszczany przy ołtarzu. Co roku powinien być nowy, wykonany z autentycznego pszczelego wosku. Drugim znakiem jest figurka zmartwychwstałego Jezusa. Ustawiamy ją na głównym ołtarzu lub jego pobliżu podczas Rezurekcji. Krzyż z zawieszoną czerwoną stułą jest trzecim znakiem Triduum Paschalnego. Stuła podkreśla arcykapłańską funkcje Jezusa zmartwychwstałego, jako zbawczego pośrednika między nami a Bogiem Ojcem.

 
Zobacz także
Fr. Justin
Uważam, że Msza święta odprawiana w języku łacińskim miała daleko większy urok i majestat, niż w jeżyku narodowym. Łacina była jeżykiem powszechnym, symbolizowała jedność i powszechność Kościoła. Wierni odnosili się z większa czcią do Mszy. Czy łacina nie ma już żadnej przyszłości w Kościele katolickim?
 
Fr. Justin
Maryja jest dla wszystkich wzorem człowieka, który z całą otwartością, w sposób pełny i doskonały przyjmuje Boga. I dlatego, przygotowując się jako chrześcijanie do przeżywania tej ogromnej tajemnicy obecności Boga wśród nas, wpatrujemy się w Maryję jako wzór człowieka, który Boga przyjął do swojego życia. Ona uczy cały Kościół pełnego doskonałego otwarcia się na Boże słowo...
 
Z s. dr Judytą Pudełko PDDM, biblistką, wykładowcą Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, propagatorką lectio divina, rozmawia Irena Świerdzewska  
 
Fr. Justin
Jeszcze dobrze nie przygasną znicze, nie minie zaduma związana ze świętem zmarłych, a już specjaliści od reklamy i komercji robią wszystko, abyśmy zaczęli oddychać atmosferą świąt Bożego Narodzenia. Ulice zapełniają się kolorowymi lampkami, pojawiają się choinki, a w centrach handlowych przy melodii kolęd i ogłaszanej coraz to nowej promocji snują się tłumy Mikołajów.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS