logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alessandro Pronzato
Modlić się gdzie, jak, kiedy, dlaczego
Wydawnictwo Salwator
 


Modlić się gdzie, jak, kiedy, dlaczego...

 
Dzisiaj niemało chrześcijan odczuwa potrzebę modlitwy. To sam świat – jałowy, powierzchowny, krzykliwy, banalny – prowokuje ją w sposób dojmujący, wręcz gwałtowny. Jednak nie zawsze wiedzą „jak” zaspokoić to pragnienie. Pewne formy z przeszłości, przejęte za pośrednictwem wychowania o krótkim oddechu, wydają się im nieodpowiednie dla wzrostu we wierze dla nowych sytuacji egzystencjalnych. Uznają je za kalki ograniczające ich spontaniczne ruchy albo wręcz za nieznośne założenie gipsu na ich myśli i uczucia najbardziej autentyczne.

Jakby tego było jeszcze mało, warunki dzisiejszego życia: zgiełk, niepokój, pośpiech, rozpacz, utylitarystyczna mentalność, zobowiązania wszelkiego rodzaju, poza zmniejszeniem, wręcz anulowaniem obszaru modlitwy, czynią ją problematyczną, by nie powiedzieć niemożliwą.

Przypatrzmy się więc naszej modlitwie korzystając z pomocy naszych tegorocznych rekolekcyjnych rozważań wielkopostnych Alessandro Pronzato.
 
Zobacz także
Marek Piotrowski
Adwent to okres pokuty... Dlaczego akurat jest to okres przed Bożym Narodzeniem, czy ma to z nim jakiś związek? Dlaczego nie należy się wtedy bawić?
 
o. Gabriel od św. Marii Magdaleny

Św. Mateusz zawsze stara się porównywać wydarzenia z życia Jezusa z tym, co prorocy przepowiedzieli o Mesjaszu, więc rozpoczynając opowiadanie o Jego działalności apostolskiej, przytacza proroctwo Izajasza dotyczące „ziemi Zabulona i Neftalego”, gdzie Mistrz w owym czasie przebywał. „Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie i mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło” (Mt 4, 16). Mateusz widział, jak to proroctwo spełniało się w jego oczach.

 
Franciszek Girjatowicz
W listopadzie, w dniach od 1 do 8, mamy okazję codziennego uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych, gdy pobożnie nawiedzimy cmentarz i równocześnie pomodlimy się w ich intencji. Za nawiedzenie cmentarza w innych dniach roku, odpust cząstkowy. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS