logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Bez wiary nie wybaczysz

Bardzo ciekawa jest postawa apostołów, którzy, gdy Jezus prosi ich o to, by wybaczali, nie kierują do Jezusa prośby o cierpliwość, o wielkoduszność, o brak wyrzutów, nie kierują do Jezusa próśb o to, żeby byli lepszymi ludźmi, żeby było im łatwiej wybaczyć, tylko proszą od razu o wiarę. Wiedzą, że tylko człowiek, który wierzy w to, że jemu wiele wybaczono, jest w stanie wybaczać. Jeżeli nie wierzymy, że jesteśmy pierwszymi dłużnikami Boga i że nam wybaczono bez porównania więcej, niż my mamy do wybaczenia, to nigdy więcej nie wybaczymy ludziom wokół nas, dlatego w kwestii wybaczania nie potrzebujemy ani cierpliwości, ani bezinteresowności, ani większej dobroci. Potrzebujemy wiary.

Boże, Twój Kościół jest wspólnotą świętych i grzeszników. Ty przyjmujesz jednych i drugich. Przemieniaj nasze spojrzenie, abyśmy w otaczającym nas świecie potrafili dostrzegać nie tylko to, co złe, lecz przede wszystkim to, co dobre.

 
Rozważania pochodzą z książki
o. Daniel Stabryła OSB, o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

 

 

Patron Dnia



św. Wojciech
biskup i męczennik, główny patron Polski

 

Św. Wojciech pochodził z rodu Sławników w Czechach. Urodził się około roku 956. Przy bierzmowaniu otrzymał imię Adalbert. Po starannym wykształceniu w szkole katedralnej w Magdeburgu Został biskupem Pragi. W skutek waśni rodowych opuścił Pragę i za pozwoleniem papieża wstąpił do benedyktyńskiego opactwa św. Bonifacego w Rzymie, i złożył tam śluby. Na polecenie papieża wrócił do Pragi, ale musiał ją powtórnie opuścić. Przybył do Polski, na dwór króla Bolesława Chrobrego i z jego pomocą wyruszył głosić Ewangelię pogańskim Prusom. Został zabity 23 kwietnia 997 roku. Jego ciało wykupiono i złożono w Gnieźnie, które stało się siedzibą pierwszej metropolii w Polsce.

jutro: św. Fidelisa

wczoraj
dziś
jutro