logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

1. NIEDZIELA WIELKANOCNA – NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
 

Przyszliśmy dziś na Eucharystię, aby świętować zwycięstwo życia i klęskę śmierci. Ta prawda, którą rozważali i świętowali uczniowie Chrystusa, przyciąga i nas w dniu dzisiejszym. Potężny impuls, jaki dało ukazanie się Chrystusa uczniom, ożywia do dziś Kościół święty. Wielu historyków twierdzi, że właśnie spotkania uczniów ze Zmartwychwstałym są jedynym dowodem zmartwychwstania naszego Pana. Świętujemy to, że Pan Bóg ofiarował człowiekowi dar życia, które się nie kończy. Bóg jest Dawcą życia doczesnego i wiecznego.

Świętowanie zmartwychwstania Chrystusa – a więc świętowanie życia, miłości i nadziei naszego zmartwychwstania – wymaga porzucenia takiego wyobrażenia Boga, które budzi w nas grozę. Pan Bóg jest źródłem wszelkiego życia. Aby powołać osobę do życia konieczne jest istnienie ojca i matki. Krótko sprawujący swój pontyfikat papież Jan Paweł I zwrócił uwagę na starą prawdę biblijną, że Bóg jest nie tylko Ojcem, ale i Matką. W Księdze Proroka Izajasza czytamy te właśnie słowa: Czyż może niewiasta zapomnieć o swoim niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie (Iz 49,15).

Choć wielu ludzi chce dziś uchodzić za silnych i młodych, wielu pragnie uznania swoich zasług i sukcesów, tak naprawdę przede wszystkim tęsknią oni za Bogiem troskliwym, pełnym miłości i miłosierdzia.


ks. Tadeusz Talik TChr


teksty pochodzą z książki:

"Trzy myśli na niedzielę. Rok B"

(C) Copyright: Wydawnictwo SALWATOR Kraków 2016
www.salwator.com

 

Patron Dnia



św. Fidelis z Sigmaringen
 
kapłan i męczennik

Marek Roy, syn burmistrza Sigmaringen, urodzony w 1578 roku pracował jako adwokat w Colmar, przy czym wiele spraw prowadził bezinteresownie. Wstąpiwszy do zakonu kapucynów, pod imieniem Fidelisa przyjął świecenia kapłańskie. Był kaznodzieją, a następnie gwardianem w kilku domach zakonnych, wszędzie promieniując miłością. Wysłany na misje w kalwińską część Szwajcarii został zabity przez kalwinów 24 kwietnia 1622 roku w Seewis. Jest pierwszym męczennikiem zakonu kapucynów i patronem prawników.

jutro: św. Marka

wczoraj
dziś
jutro