logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Patron jedności

Już od dawna naszej Ojczyźnie patronują Najświętsza Maryja Panna oraz dwaj święci biskupi męczennicy z początków jej dziejów: Stanisław i Wojciech. Do ich grona dołączył niedawno św. Andrzej Bobola, który wraz ze św. Stanisławem Kostką tworzy drugi krąg orędowników naszego narodu. Niezwykłe były losy św. Andrzeja, zarówno za życia, jak i po śmierci. Mając przed oczyma jego postać i słysząc słowa Modlitwy arcykapłańskiej, w której Chrystus prosi Ojca, by ci, którzy wierzyć będą w Niego, stanowili jedno, trudno oprzeć się wrażeniu, że dzisiejszy patron jest znakiem prorockim. Jego męczeńska śmierć była skutkiem konfliktów politycznych i religijnych, jednak jego kult przez wieki jednoczył ludzi różnych narodów i wyznań. Przelana krew św. Andrzeja jest przestrogą przed pokusą nienawiści do ludzi inaczej myślących, modlących się czy należących do innej nacji.
 
Ojcze Wszechmogący, razem z Twoim Synem i całym zastępem świętych męczenników wołam do Ciebie, prosząc o jedność w Kościele, w mojej Ojczyźnie i rodzinie. Niech Duch Święty pomaga mi przekraczać bolesne podziały.
 

Rozważania pochodzą z książki
Jarosław Krawiec OP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 
 
 

Patron Dnia



św. Wojciech
biskup i męczennik, główny patron Polski

 

Św. Wojciech pochodził z rodu Sławników w Czechach. Urodził się około roku 956. Przy bierzmowaniu otrzymał imię Adalbert. Po starannym wykształceniu w szkole katedralnej w Magdeburgu Został biskupem Pragi. W skutek waśni rodowych opuścił Pragę i za pozwoleniem papieża wstąpił do benedyktyńskiego opactwa św. Bonifacego w Rzymie, i złożył tam śluby. Na polecenie papieża wrócił do Pragi, ale musiał ją powtórnie opuścić. Przybył do Polski, na dwór króla Bolesława Chrobrego i z jego pomocą wyruszył głosić Ewangelię pogańskim Prusom. Został zabity 23 kwietnia 997 roku. Jego ciało wykupiono i złożono w Gnieźnie, które stało się siedzibą pierwszej metropolii w Polsce.

jutro: św. Fidelisa

wczoraj
dziś
jutro