logo
Czwartek, 18 października 2018 r.
imieniny:
Hanny, Klementyny, Łukasza, Juliana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 

ISMCH

___________________
 
 reklama
 

Komentarz liturgiczny

Pojednanie

W jaki sposób reaguję na zło? Co robię, kiedy dzieje mi się krzywda? Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że przebaczenie jest szczytem miłości. Zarówno przebaczenie, które ofiarujemy komuś drugiemu, jak i to, które sami otrzymujemy. Przez przebaczenie stajemy się wolni. Niewidzialnym mieczem miłości przecinamy ciasne więzy wzajemnych urazów, pretensji, żalów, nienawiści. Zostajemy uwolnieni i uwalniamy drugiego człowieka. To dlatego Jezus nakazuje pojednanie przed złożeniem ofiary Bogu. Przebaczenie jest odpowiedzią Boga na zło świata. On zaprasza nas, by czynić podobnie.
 
Panie Jezu, strzeż mojego serca, myśli i ust, bym nigdy nie odnosił się z pogardą do drugiego człowieka. Pomóż mi także być miłosiernym wobec tych, z którymi trudno mi żyć w zgodzie.
 

Rozważania pochodzą z książki
Jarosław Krawiec OP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 
 
 

Patron Dniaśw. Łukasz Ewangelista


Św. Łukasz, poganin z pochodzenia, był lekarzem. Po przyjęciu chrześcijaństwa stał się współpracownikiem św. Pawła i towarzyszem jego podróży misyjnych. Napisał Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Jemu zawdzięczamy prawie wszystkie wiadomości o dzieciństwie Pana Jezusa. W swojej Ewangelii przedstawił Chrystusa jako lekarza dusz i ciał. Przekazał nam opowieść o synu marnotrawnym, o odpuszczeniu grzechów jawnogrzesznicy i skruszonemu łotrowi. Dante nazwał św. Łukasza "historykiem łagodności Chrystusowej". Według tradycji św. Łukasz poniósł śmierć męczeńską w Achai. Symbolem jego jest wół, ponieważ zaczyna swą Ewangelię opisem ofiary Starego Testamentu.

jutro: św. Pawła od Krzyża, Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues'a i towarzyszy

wczoraj
dziś
jutro