logo
Sobota, 22 września 2018 r.
imieniny:
Maurycego, Milany, Tomasza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 

ISMCH

___________________
 
 reklama
 

Komentarz liturgiczny

Odrzucenie
 
„Jeżeli w jakimś domu lub mieście was nie przyjmą i nie zechcą słuchać waszych słów…” (Mt 10, 14). Kiedy ktoś ironicznie się uśmiecha, gdy mówimy coś naprawdę ważnego, czujemy gniew i złość, czasem zniechęcenie lub smutek. Posyłając uczniów w świat, Jezus zapowiada, że nie przez wszystkich zostaną dobrze potraktowani i powinni liczyć się z odrzuceniem. Również w naszych relacjach rodzinnych czy przyjacielskich zdarza się nam pić cierpki napój odrzucenia. To ważne doświadczenie duchowe świadczące o naszej dojrzałości. Ewagriusz z Pontu, udzielając rad dotyczących modlitwy, mawiał: „Ci, którzy gromadzą w sobie urazy i smutki i chcą się modlić, podobni są do czerpiących wodę po to, by ją wlać do dziurawego dzbana”. Zdanie Jezusa kończy się słowami: „wyjdźcie stamtąd i strząśnijcie proch z waszych nóg”, co również znaczy: nie noście w waszych sercach urazy ani żalu, ale bądźcie wolni, by dalej iść przez życie.

 
Panie Jezu, uczyń moje serce czyste i wolne od nienawiści, grzesznego gniewu, zazdrości i rozpaczy, a jeśli zostanę źle potraktowany i będę cierpieć ze względu na Ciebie, bądź przez to uwielbiony.


Rozważania pochodzą z książki
Jarosław Krawiec OP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 
 
 

Patron DniaŚw. Tomasz z Villanueva
 
biskup, patron Walencji

Św. Tomasz urodził się w roku 1488 w Królestwie Kastylii w Hiszpanii. Jego bardzo pobożni rodzice przekazali mu szczególny dar miłosierdzia dla biednych. Jako młodzieniec studiował, zdobył stopień magistra sztuk wyzwolonych, po czym został profesorem filozofii. Odbywszy nowicjat, otrzymał w roku 1520 święcenia kapłańskie i podjął prace duszpasterską. Gorliwością w spełnianiu obowiązków zasłużył sobie na miano apostoła Hiszpanii. W roku 1544 zgodził się zostać arcybiskupem Walencji. Był godnym naśladowania przykładem prostoty i pobożności, cieszył się też ogromnym zaufaniem swoich współbraci w biskupstwie. Ze względu na zły stan zdrowia nie mógł być obecny na soborze trydenckim, gdzie reprezentował go biskup Huesca. W roku 1555 św. Tomasz umarł.

jutro: św. Pio z Pietrelciny

wczoraj
dziś
jutro