logo
Piątek, 15 lutego 2019 r.
imieniny:
Arnolda, Jowity, Georginy, Faustyna, Klaudiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama

Komentarz liturgiczny

Nasz przeciwnik
 

Zły duch nieustannie próbuje niszczyć dzieło Jezusa. Sensem jego istnienia stał się sprzeciw wobec Boga i Jego przyjaciół. Doświadczamy jego pokus i przeszkód, kiedy czynimy dobro, a zwłaszcza kiedy podejmujemy ważne życiowe decyzje. Złość Szatana wzmaga się, gdy ktoś całkowicie powierza się Bogu. Niektórzy święci odczuwali wręcz fizyczne nękanie przez niego. Święty Ojciec Pio wielokrotnie był napadany przez diabelskie zastępy, straszony i dręczony, a z walki wychodził poturbowany. Człowiekowi wyzwolonemu spod wpływu złego ducha może grozić ponowne wpadnięcie w jego sidła. Mówiąc o takim niebezpieczeństwie, Jezus posługuje się obrazem domu starannie posprzątanego i ozdobionego.
 
Strzeż mnie, Panie, gdy czuwam, podczas snu mnie osłaniaj, abym czuwał z Chrystusem i odpoczywał w pokoju.

Rozważania pochodzą z książki
Jarosław Krawiec OP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 
 
 

Patron Dnia


bł. Michał Sopoćko
 
prezbiter

Michał Sopoćko urodził się 1 listopada 1888 roku w Juszewszczyźnie (zwanej też Nowosadami) w powiecie oszmiańskim na Wileńszczyźnie w ubogiej rodzinie szlacheckiej, pielęgnującej tradycje patriotyczne. Mimo problemów materialnych rodzice zadbali o podstawowe wykształcenie dzieci. Wybór drogi życiowej i wczesne odczytanie powołania Michał zawdzięcza moralnej postawie rodziców, ich głębokiej pobożności i miłości rodzicielskiej.

Po ukończeniu szkoły miejskiej w Oszmianie, w 1910 r. Sopoćko rozpoczął czteroletnie studia w seminarium duchownym w Wilnie. Naukę mógł kontynuować dzięki zapomodze przyznanej mu przez rektora. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 czerwca 1914 r. Kapłańską posługę rozpoczął jako wikariusz w parafii Taboryszki koło Wilna.

Od 1932 r. był spowiednikiem sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tam spotkał siostrę Faustynę Kowalską, która od maja 1933 r. została jego penitentką. Spotkanie to okazało się ważne dla obojga. Ona znalazła w nim mądrego spowiednika, który był inspiratorem powstania jej Dzienniczka Duchowego, a on za jej przyczyną stał się czcicielem Miłosierdzia Bożego i stworzył podstawy teologiczne tego kultu. 

***bł. Klaudiusz
 kapłan

Urodzony w roku 1641, błogosławiony Klaudiusz wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Lyonie; szeroką sławę zyskał jako mówca i wychowawca w Paryżu. Jako spowiednik klasztoru wizytek w Paray-le-Monial, poznał św. Małgorzatę Marię Alacoque i dowiedział się o jej wizjach. W Paray-le-Monial spędził półtora roku jako jej powiernik, kierując nią w czasach niepokojów i utrapień duchowych. Ojciec Klaudiusz był gorliwym propagatorem kultu Najświętszego Serca Jezusowego, traktując ten kult jako sposób na odnowienie wiary. Gdy wysłano go do Londynu, udało mu się nawrócić księcia Yorku i wielu innych heretyków. Jedyną nagrodą za apostolskie wysiłki był wyrok śmierci, który zamieniono na wydalenie z kraju. Nieuleczalnie chory ojciec Klaudiusz powrócił do Francji. Umarł w Paray-le-Monial 15 lutego 1682 roku mając zaledwie czterdzieści jeden lat. Ostatnia wieść, jaką otrzymał od św. Małgorzaty Marii brzmiała: "On chce, abyś złożył w ofierze swoje życie na ziemi francuskiej".

jutro: św. Onezyma

wczoraj
dziś
jutro