logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Nowe życie

Jezus rozmawiał z kilkoma saduceuszami, którzy nie wierzyli w zmartwychwstanie, a relację z Bogiem rozumieli wyłącznie w wymiarze życia doczesnego. Chcąc Go sprowokować i ośmieszyć Jego naukę, przedstawili absurdalny przypadek kobiety mającej siedmiu mężów, braci umierających jeden po drugim. Skoro wszyscy zmartwychwstaną – drwiąco pytają faryzeusze – to z kim wtedy będzie ta zamężna kobieta? Jezus nie daje się wpędzić w pułapkę tych dywagacji. Wyjaśniając prawdę o przyszłym życiu, stwierdza, że nie można stosować do jego opisu kategorii tego świata. Życie wieczne to nie proste przedłużenie naszej ziemskiej egzystencji. Po zmartwychwstaniu będziemy przeżywali wszystko w Bożym wymiarze. Dotyczyć to będzie także relacji międzyludzkich, takich jak więzi rodzinne czy małżeńskie. Zmartwychwstanie to nowy rodzaj życia.
Panie Jezu, utwierdzaj mnie w nadziei zmartwychwstania i przygotuj przez pełnienie uczynków miłosierdzia do życia z Tobą w wieczności.

Rozważania pochodzą z książki
Jarosław Krawiec OP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 
 

Patron Dnia


św. Elfeg
 
biskup i męczennik

Św. Elfeg urodził się w rodzinie szlacheckiej. Wcześnie zrezygnował z życia światowego i wstąpił do klasztoru. Po kilku latach został pustelnikiem; zamieszkał w nędznej lepiance. W roku 984 przy pomocy św. Dunstena został wybrany biskupem Winchesteru. W roku 1006 został mianowany arcybiskupem Canterbury. W owym czasie Anglię nękały najazdy Duńczyków, którzy grabili i obracali w perzynę kraj, rządzony przez słabego króla Etheelreda. Arcybiskup pałał chęcią poświęcenia się za swój lud i starał się ściągnąć na siebie okrucieństwa pogan. Jego katedra została spalona, a on uwięziony i poddany torturom. Odmówił jednak sprzedaży dóbr kościelnych, aby zapłacić okup. Zginął 19 kwietnia 1012 roku.

jutro: św. Marcela

wczoraj
dziś
jutro