logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

 
Uwierzyć w Syna

Wiara i życie to dwa oblicza tej samej rzeczywistości. Jezus przynosi dar poznania Ojca i przez zmartwychwstanie otwiera drogę do udziału w życiu Trójcy. Ode mnie zależy, czy przyjmę ten dar życia. Może się to dokonać tylko na drodze wiary. Uwierzyć w Syna to przyjąć za prawdziwe, że w Nim jest wszystko, czego potrzebuję, aby umiłować drugiego aż po dar życia. Uwierzyć w Syna to być posłusznym natchnieniom Ducha Świętego, który zapewnia wzrost mojej miłości, daje moc do walki z egoizmem i sprawia, że motywem bojaźni Boga jest pragnienie odwzajemnienia miłości, jaka przychodzi w darze Syna. Jaka jest we mnie świadomość obecności Ducha Świętego w moim życiu?

Dziękuję Ci, Panie, za dar wiary, która napełnia mnie Twoim życiem. W niej odkrywam, że jestem człowiekiem powołanym do życia wiecznego. Duchu Święty, prowadź mnie tą drogą!
 


Rozważania pochodzą z książki
ks. Janusz Lekan
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dnia



św. Marek Ewangelista

Druga Ewangelia została napisana przez św. Marka, który w Nowym Testamencie jest czasami zwany Janem Markiem. Zarówno on, jak i jego matka, Maria, byli wielce szanowani w pierwszych latach chrześcijaństwa, a dom jego matki w Jerozolimie był miejscem spotkań chrześcijan. Św. Marka wymienia się zwykle ze Św. Pawłem i Św. Barnabą, kiedy mowa jest o podróżach misyjnych na Cypr i dalej. Później podróżował już tylko ze Św. Barnabą. Wiemy również, że przebywał w Rzymie ze Św. Piotrem i Św. Pawłem. Tradycja sięgająca czasów Euzebiusza wskazuje na niego jako założyciela gminy aleksandryjskiej i pierwszego biskupa Aleksandrii. Św. marek jest autorem drugiej Ewangelii, napisał ją prawdopodobnie w Rzymie przed rokiem 60. Ewangelia powstała w języku greckim i była przeznaczona dla ludów nawróconych na chrześcijaństwo. Tradycja mówi także, iż Rzymianie prosili Św. Marka aby głosił nauki Św. Piotra. To tłumaczy pozycję jaką zajmuje Św. Piotr w tej Ewangelii.

jutro
: św. Aldy

wczoraj
dziś
jutro