logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Człowiek ewangelicznie roztropny
 
Są słowa mądre i są słowa puste. Te pierwsze jawią się jako niezbędne dla budowania życia na skale Bożej mądrości. Te drugie mogą stać się pustym obłokiem, zasłaniającym lenistwo lub obłudę, z którego nie ma życiodajnego deszczu. Słowo mądre pochodzi od Boga, stąd konieczność stałego słuchania tego, co Bóg mówi, aby poznawać Jego wolę. Słowo mądre jest modlitwą prośby o siły niezbędne do czynów potwierdzających posłuszeństwo Bogu, aby stawać się człowiekiem ewangelicznie roztropnym. Taki jest ten, kto słucha słowa Boga, które przychodzi, aby stać się skałą życia, a potem na Jego Osobie buduje swoje konkretne życie. W Nim ma oparcie. Tylko życie budowane na Jezusie może być piękne, kreatywne, niepowtarzalne. Może być domem, w którym inni chętnie znajdą schronienie w czasie groźnych wichur. Roztropność nie jest staromodna, nie ogranicza. Jest bardzo adwentowa.
 
Pomóż mi, Panie, w tym czasie Adwentu bardziej świadomie odkrywać, że jedyną skałą jesteś Ty, Słowo Wcielone. Niech Duch Święty pobudza mnie, abym miłował tylko to, co święte.
 

Rozważania pochodzą z książki
ks. Janusz Lekan
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dnia



św. Marek Ewangelista

Druga Ewangelia została napisana przez św. Marka, który w Nowym Testamencie jest czasami zwany Janem Markiem. Zarówno on, jak i jego matka, Maria, byli wielce szanowani w pierwszych latach chrześcijaństwa, a dom jego matki w Jerozolimie był miejscem spotkań chrześcijan. Św. Marka wymienia się zwykle ze Św. Pawłem i Św. Barnabą, kiedy mowa jest o podróżach misyjnych na Cypr i dalej. Później podróżował już tylko ze Św. Barnabą. Wiemy również, że przebywał w Rzymie ze Św. Piotrem i Św. Pawłem. Tradycja sięgająca czasów Euzebiusza wskazuje na niego jako założyciela gminy aleksandryjskiej i pierwszego biskupa Aleksandrii. Św. marek jest autorem drugiej Ewangelii, napisał ją prawdopodobnie w Rzymie przed rokiem 60. Ewangelia powstała w języku greckim i była przeznaczona dla ludów nawróconych na chrześcijaństwo. Tradycja mówi także, iż Rzymianie prosili Św. Marka aby głosił nauki Św. Piotra. To tłumaczy pozycję jaką zajmuje Św. Piotr w tej Ewangelii.

jutro
: św. Aldy

wczoraj
dziś
jutro