logo
Piątek, 28 stycznia 2022 r.
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława, Tomasza, Juliana  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama
 

Komentarz liturgiczny

Jezus chce spożywać z nami posiłek

Posiłek to czynność święta – sprawia, że więzi między ludźmi zmieniają się w prawdziwe braterstwo, a nawet w głęboką komunię. Posiłek sprzyja wzajemnej trosce, poznawaniu się, uczeniu się siebie nawzajem, jest także okazją do obdarowywania się zaufaniem, do odkrycia prawdy o sobie, wreszcie uczy nas, czym będzie niebo – owa mistyczna uczta Baranka w domu miłosiernego Ojca. Dlatego właśnie Jezusowi tak bardzo zależy na spożywaniu posiłków w gronie najsłabszych, najbardziej poranionych, najbardziej tęskniących za Bogiem. Trudno się ucztuje z faryzeuszami – zwracają zbytnią uwagę na to, by maska powagi, ważności i pobożności pozostała na swoim miejscu. Dlatego odchodzą od stołu smutni i głodni.
 
Panie Jezu, Ty zasiadałeś do stołu z celnikami i grzesznikami, a swój dom uczyniłeś szpitalem polowym dla niezliczonej liczby grzeszników, tęskniących za dobrem i miłością. Ulecz moją faryzejską duszę. Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dniaśw. Tomasz z Akwinu
 
kapłan i doktor Kościoła

Św. Tomasz urodził się około roku 1225. Był wychowankiem opactwa Monte Cassino. W młodym wieku wstąpił do zakonu dominikanów. Studiował teologię w Kolonii pod kierunkiem św. Alberta Wielkiego, a potem w Paryżu, gdzie z kolei sam wykładał. Jest najznakomitszym przedstawicielem filozofii i teologii scholastycznej. Jego główne dzieła: "Suma teologiczna" i "Suma przeciw poganom", są oryginalną syntezą filozofii i teologii scholastycznej. Pisał także komentarze do Pisma św. W ten sposób zrealizował dominikański ideał: przekazywać innym sprawy przemodlone. Umarł 7 marca 1274 roku w drodze na sobór w Lyonie. Jest także patronem szkół katolickich.

jutro: św. Aniela Merici

wczoraj
dziś
jutro