logo
Wtorek, 04 października 2022 r.
imieniny:
Franciszka, Edwina, Rosławy, Rozalii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm

Komentarz liturgiczny

Ty jesteś Chrystusem Bożym

   

Byłoby wielkim błędem sądzić, że Jezus pyta o reakcję tłumów, dlatego że zależy Mu na jakiejkolwiek popularności. Pyta o tę reakcję, bo bardzo pragnie prawdziwej relacji z każdym człowiekiem, ta jednak okazałaby się niemożliwa, gdyby nie była oparta na prawdzie. Dlatego tak ważne jest, byśmy zobaczyli w Jezusie Chrystusa Bożego. Kiedy bowiem uznamy w Nim swojego Pana i Zbawiciela, odkryjemy, że On skraca dystans, zbliża się do nas, proponuje przyjaźń i wspólne pielgrzymowanie. Wyznanie Piotra bardzo pomaga nam w nazwaniu tego, co kryje się w naszych sercach, one bowiem rozpoznają już to, co rozum musi dopiero odkryć. Wierzyć w Chrystusa to nie uczestniczyć w propagandzie sukcesu, ale postawić siebie na horyzoncie historii Boga. Ta historia ma krzyż, w świetle którego chcemy oceniać intencje i plany. Wszystko można zostawić pod krzyżem, co nie oznacza, że nasze życie jest mniej cenne.
 
Panie Jezu Chryste, dziękuję Ci za wiarę Kościoła, za to, że mogę wraz z apostołami wyznawać: Ty jesteś Chrystusem Bożym. Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

 

Rozważania pochodzą z książki
 
o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron DniaŚw. Franciszek z Asyżu


Jan Bernardone urodził się w Asyżu (Włochy) w roku 1182 jako syn zamożnego kupca. Z powodu zamiłowania do języka francuskiego nazywano go "Francesco" (Francuzik). Jako młodzieniec prowadził początkowo beztroskie życie, ale pod wpływem łaski Bożej porzucił je i obrał całkowite ubóstwo. Gdy zebrali się koło niego towarzysze, założył Zakon Braci Mniejszych, którzy oddawali się wędrownemu kaznodziejstwu. Później z pomocą św. Klary założył zakon żeński, nazwany drugim zakonem, a wreszcie dla ludzi świeckich założył trzeci zakon pokutujących. Przez swój przykład i założone przez siebie instytucje, św. Franciszek wywarł olbrzymi wpływ na życie duchowe i artystyczne średniowiecza. Pod koniec życia otrzymał na górze Alwerni stygmaty Męki Pańskiej. Umarł w Asyżu 3 października 1226 roku i w dwa lata później został kanonizowany.

jutro: św. Faustyny Kowalskiej

wczoraj
dziś
jutro