logo
Środa, 07 czerwca 2023 r.
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta, Wiesława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Pytanie o miłość budzi nową wiarę

 
Drugie powołanie Piotra, aby był pasterzem, ojcem, głową wspólnoty, uświadamia nam, że motywem każdego działania oraz powołania musi być miłość do Boga. Miłość prawdziwa, która opiera się nie tylko na słowach wypowiadanych w chwilach emocjonalnego i duchowego uniesienia. Miłość, która zna swoje mocne i słabe strony, która przeszła pomyślnie próbę. Upadła, ale i powstała z grzechu i zdrady. Piotr wie, na co go stać. Jest zdolny do wielkich poświęceń, jest otwarty na głos Ducha Świętego, ale również, tak po ludzku, odczuwa pokusy, obawy, jest świadomy tego, że sam nic nie może. Dlatego pytania Jezusa podnoszą Piotra z tego właśnie upadku, rozpalają w nim nowy zapał i entuzjazm apostolski. Dzięki pytaniu o miłość jego wiara w siebie odżywa.

Panie Jezu, zachwycasz mnie swoją bezpośredniością i otwartością. Pytasz mnie nieustannie: Czy mnie kochasz? Chcę za św. Piotrem wyznać: Panie, Ty wiesz o wszystkim, Ty wiesz, że Cię kocham. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dnia



Św. Robert z Newminster
 
opat

Św. Robert urodził się w Gargrave w Anglii na początku XII wieku. Studiował na uniwersytecie w Paryżu, otrzymał święcenia kapłańskie i otrzymał parafię w Gargrave. Początkowo wstąpił do zakonu benedyktynów w Whitby, a następnie do cystersów w Fountains. W roku1138 założył opactwo Newminster w Morpeth, które szybko stało się miejscem licznych pielgrzymek. Założył kilkanaście nowych klasztorów; był dla wszystkich zakonników doskonałym przykładem świętobliwego życia. Co dzień odmawiał cały psałterz, składający się ze 150 psalmów, i dużo pościł. Posiadał również szczególną moc nad złymi duchami: wyleczył wielu opętanych; ikonografia przedstawia go jako trzymającego na łańcuchu szatana poskramiającego złego ducha wzniesionym krucyfiksem. Był bliskim przyjacielem pustelnika Goderyka, którego często odwiedzał w jego samotni w Finchale, gdzie prowadzili dysputy o tajemnicach niebieskich. Kiedy 7 czerwca 1159 roku Robert umierał, Goderyk widział jego duszę wzlatującą do nieba w postaci ognistej kuli.

jutro: św. Medarda

wczoraj
dziś
jutro