logo
Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r.
imieniny:
Barbary, Hieronima, Krystiana, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Usłyszeć głos Jezusa

    

Jezus wymaga od nas, abyśmy wykazali się inicjatywą, by Go spotkać. Gdy robimy krok w kierunku Boga, On zrobi kolejny w naszą stronę. Jezus woła nas po imieniu, pragnie zbliżyć się do naszego życia, wejść w nie, ponieważ jesteśmy dla Niego ważni. Zacheusz przyjął to, czym obdarza Jezus, wchodząc w relację z człowiekiem: jaką ma on wartość w oczach Boga, nawet grzesznik. Celnik nie usprawiedliwia się, nie wypiera się winy, ale uznaje prawdę i uświadamia sobie potrzebę zadośćuczynienia. Życiowe błędy i grzechy możemy przyjmować albo jako przekleństwo i oskarżenie, albo jako wezwanie do zadośćuczynienia. Radość wynikająca z nieodrzucenia przez Boga działa mobilizująco, a okazana przez Jezusa miłość spotyka się z niesamowitą odpowiedzią. Czy słyszymy nad sobą Jego głos, który woła nas po imieniu?

Panie Jezu, porusza mnie Twoja odwaga, że zechciałeś spojrzeć w serce człowieka, nie brzydząc się tym, co w nim było złe. Ty dostrzegasz najmniejszą iskrę dobra, która wciąż się tli we mnie, grzeszniku. Rozpal ją, niech płonie. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła
 
 

Patron Dniaśw. Jan Damasceński
 
kapłan, doktor Kościoła

 

Św. Jan Damasceński urodził się w Damaszku około roku 675, otrzymawszy gruntowne wykształcenie, obiął po ojcu urząd przedstawiciela ludności chrześcijańskiej wobec kalifa. Po trzech latach urzędowania, nie chcąc zaprzeć się wiary zrzekł się urzędu i wstąpił do klasztoru św. Saby pod Jerozolimą, gdzie oddawał się modlitwie i nauce. Gorliwie występował przeciw obrazoburcom, napisał wiele dzieł teologicznych i ułożył mnóstwo hymnów kościelnych. Z jego pism promieniuje wielka osobista świętość, gorąca miłość do Chrystusa, Matki Bożej, Świętych i Kościoła. Był ostatnim z greckich ojców Kościoła. Zmarł około 749 w eremie Mar Saba, relikwie przeniesiono do Moskwy.

jutro: św. Geralda

wczoraj
dziś
jutro