logo
Piątek, 06 grudnia 2024 r.
imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja, Emiliana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Cel powołania apostołów

 
Święty Andrzej Apostoł to jeden z pierwszych powołanych przez Jezusa uczniów. Według Ewangelii św. Jana on i jeszcze jeden, niewymieniony z imienia uczeń, jako pierwsi poszli za Jezusem. Andrzej szybko rozpoznał w Nim Mesjasza i następnego dnia przyprowadził swojego brata – Szymona Piotra. To jest jedna z cech Andrzeja – przyprowadzał ludzi do Jezusa. Tak było w przypadku Piotra, potem chłopca z pięcioma chlebami jęczmiennymi i dwoma rybami, które – cudownie rozmnożone – nasyciły cały tłum ludzi (J 6, 9nn). Tak też było w przypadku Greków, którzy byli w Jerozolimie i chcieli zobaczyć Jezusa (J 12, 20-22). Dzisiejsza perykopa ukazuje cel powołania apostołów. Jezus mówi: „sprawię, że będziecie łowić ludzi”. Misją Jego uczniów jest prowadzenie ludzi do wiary przez głoszenie Ewangelii i posługę sakramentów. Łowić ludzi znaczy wydobywać ich z otchłani zła, grzechu, niewiary i wprowadzać w światło działania łaski Chrystusa. Dzisiejszy patron dobrze wywiązał się z tego zadania.

Święty Andrzeju, bądź moim orędownikiem przed Panem. Niech Twoje wstawiennictwo przybliża mnie do Jezusa, abym sycił się Jego Chlebem, przez który daje mi życie wieczne. Amen.

 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dnia



św. Mikołaj
biskup

 

Św. Mikołaj biskupem Miry w Azji Mniejszej na początku IV wieku. Brał udział w I soborze powszechnym w Nicei jako przeciwnik arianizmu. W roku 1087, gdy Mirę opanowali mahometanie, kupcy włoscy wykradli jego relikwie i przewieźli je do Bari w południowych Włoszech. Z legend zdaje się wynikać, że był wzorem dobroci, troski o bliźnich, oraz pełen miłosierdzia. Jest również uważany za patrona dzieci, żeglarzy i jeńców; czczony szczególnie na Wschodzie, gdzie zwą go "cudotwórcą". Około roku 340 cesarz Justynian zbudował w Konstantynopolu kościół ku jego czci; pod jego wezwaniem wzniesiono mnóstwo świątyń, również w Polsce.

jutro: św. Ambrożego

wczoraj
dziś
jutro