___________________
Posolić światłem Dobrej Nowiny
Sól i światło, by wypełnić swoją rolę, muszą utracić swoje istnienie. Aby nadać smak i chronić przed zepsuciem, sól się rozpuszcza. Aby rozświetlić ciemności mieszkania, oliwa spala się w lampie. Dar z życia jest warunkiem realizacji tożsamości, którą Jezus nadaje swoim uczniom. Ich posłannictwem jest nadawanie smaku ludzkiemu życiu, ochrona przed zepsuciem, wskazywanie bezpiecznej drogi pośród ciemności. Tej misji nie da się wypełnić na pokaz, dla sukcesu, zdobycia popularności. Jest to bowiem misja kochania, codziennego oddawania życia Bogu i braciom.
Panie Jezu, tylko Ty możesz z mojego życia uczynić sól chroniącą przed zepsuciem i dającą smak miłości. Tylko Ty możesz moje słabości przemienić w światło wskazujące drogę do Ciebie.
Patron Dnia
Św. Metody
patriarcha Konstantynopola
Syn bogatego, ogólnie szanowanego Sycylijczyka, św. Metody otrzymał doskonałe wykształcenie w swoich rodzinnych Syrakuzach. Stamtąd miał zamiar udać się do Konstantynopola, ażeby uzyskać stanowisko na dworze. W końcu jednak wstąpił do zakonu. Zbudował klasztor na wyspie Chios. Wówczas św. Nicefor patriarcha wezwał go do Konstantynopola. Kiedy za panowanie Leona Armeńczyka nastąpiło prześladowanie czcicieli ikon, św. Metody bronił nieustraszenie kultu świętych obrazów. Gdy pozbawiono urzędu i wygnano św. Nicefora, św. Metody udał się do Rzymu, złożyć papieżowi Paschalisowi I sprawozdanie o sytuacji na Bliskim Wschodzie. W roku 821 powrócił do Konstantynopola, gdzie panował cesarz Michał Jąkała. Z jego rozkazu schwytano św. Metodego i poddano chłoście, po czym deportowano na siedem lat na wyspę Antoniego na Morzu Czarnym. Po śmierci cesarza w roku 842 wdowa po nim, Teodora, objęła rządy w imieniu małoletniego syna Michała III. Ona to powołała św. Metodego na urząd patriarchy Konstantynopola. Pomny na cierpienia swego poprzednika św. Metody zwołał sobór, który w pełni potwierdził prawo oddawania czci świętym obrazom. Bohaterski patriarcha zmarł 14 czerwca 847 roku.
jutro: bł. Jolanty