logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karolina Polak
Modlitwa - remedium na stres
Droga
 


Ze stresem można radzić sobie na wiele różnych sposobów. Czy istnieje zdrowy i skuteczny sposób na stres? I co w stresie robi katolik? Odpowiedź brzmi: modli się!
 
Słyszaleś kiedyś powiedzenie „Nie mów Bogu, że masz wielki problem, powiedz swojemu problemowi, że masz wielkiego Boga?”. Bóg pomaga przezwyciężać nawet wielkie problemy, zatem najlepszym sposobem na stres może być modlitwa. Brzmi dziwnie? Być może, ale spróbuj, a przekonasz się, że to naprawdę działa.
 
Badania naukowe udowadniają – modlitwa remedium na stres
 
To, że modlitwa pomaga na stres i choć nie powinno jej się w ten sposób traktować, jest skuteczną przeciwstresową terapią, potwierdzono kilkakrotnie badaniami. Badania te prowadzono między innymi na Uniwersytecie w Karolinie Południowej. Obserwacja pod rezonansem magnetycznym osób modlących się wykazuje, że modlitwa koi skołatane nerwy jak nic innego. Pondto osoby, które modlą się regularnie, mają większą odporność na stres – i to także udowodniono naukowo. Nic dziwnego, że ludzie, którzy modlą się z wiarą, nie są podatni na stres – osamotnienie w kłopocie to już jest sytuacja stresująca, a przecież my – ludzie wierzący, nie jesteśmy w trudnych sytuacjach sami. Pocieszające, prawda? Od razu jakoś lżej robi się na duszy.
 
Św. Paweł o stresie
 
Jeśli badania naukowe do was nie przemówiły, to może przekona was Pismo Święte. W Liście do Filipian sam św. Paweł odnosi się do codziennych zmartwień człowieka, czyli tego co dziś nazwalibyśmy stresem:
 
„Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu” (Flp 4, 6).
 
Święty Paweł kieruje do nas bardzo pokrzepiającą wiadomość, mówi, żebyśmy nie martwili się niczym co dotyka nas na ziemi. Faktycznie w kontekście wieczności wszystkie nasze codzienne stresy to błahostki, a często wyolbrzymiany je, jakby to od nich miało zależeć nasze życie wieczne. Dalej św. Paweł przypomina, że ten, kto ufnie się modli, z dziękczynieniem wszystko powierza Panu Bogu, może być spokojny – innymi słowy każdy stres warto oddawać Bogu, a On lepiej niż my będzie wiedział, jak nim pokierować.
 
Zanim zaczniesz panikować
 
Jeśli racjonalnie podejdziesz do źródła swojego stresu, często przekonasz się, że górę wzięły emocje i poczucie chwilowego oszołomienia, a myśląc na chłodno – kłopot, z którym masz do czynienia, wcale nie jest taki straszny. Skoro nawet na „ludzki rozum” niemal każdy stres można przezwyciężyć odpowiednim podejściem do niego, to co znaczy taki stres dla Boga – to pestka, a nie problem.
 
Jeśli racjonalne myślenie o problemie nie pomaga, bo jest on np. zbyt poważny, aby w ten sposób można było sobie z nim poradzić, zastosuj inną taktykę. Jak na całym świecie wiadomo, my – Polacy nie mamy sobie równych w narzekaniu. Narzekanie to nasz sport narodowy, jest powód czy nie, ponarzekać nie zaszkodzi. Narzekanie wcale nie pomaga w pozbyciu się stresu, za to pogarsza ten stan. Zamiast oczyścić się ze złych emocji, potęgujemy je w sobie jeszcze bardziej, rozpamiętując nad tym, co się właśnie stało, albo nad tym, co wydarzy się w przyszłości.
 
Zamiast zasklepiać swoje myśli wokół źródła stresu, weź do ręki różaniec i zacznij się na nim modlić. Modlitwa skieruje twoje myśli w innym kierunku. Pozwoli wyciszyć się złym emocjom i w twoim sercu zapanuje spokój. Nie przez przypadek mówię tutaj o modlitwie różańcowej. Ona działa na nerwy dwutorowo. Po pierwsze i najważniejsze działa w wymiarze duchowym – jest formą kontaktu z Bogiem przez wstawiennictwo Matki Boskiej i naprawdę może zdziałać cuda, jeśli z wiarą ją odmawiamy. Po drugie, co też nie pozostaje bez znaczenia, wykonywanie czynności umysłowych – a właśnie taką jest powtarzanie słów modlitwy – ma pozytywny wpływ na działanie systemu nerwowego. Krótko mówiąc, sama czynność powtarzania w myślach słów modlitwy, połączona z odpowiednią koncentracją, ma pozytywny wpływ na nasze radzenie sobie ze stresem. To „taktyka” podobna do liczenia do 10, ale zdecydowanie skuteczniejsza, bo zamiast powtarzania w myślach kolejnych cyfr, modlimy się.
 
Święci od sytuacji kryzysowych
 
 
Może nawet nie wiesz, że wśród wielu świętych Kościoła katolickiego są specjaliści od zadań specjalnych, czyli właśnie od stresu. Święta Rita jest patronką od spraw beznadziejnych – zawsze wtedy, gdy nie potrafisz przezwyciężyć paraliżującego stresu lub gdy sytuacja jest naprawdę poważna, pamiętaj, że możesz uciekać się do św. Rity o wstawiennictwo. Poza św. Ritą patronami spraw trudnych i beznadziejnych są też św. Ekspedyt, św. Juda Tadeusz i św. Peregryn Laziosi. Wiara w wstawiennictwo świętych to kolejny powód, żeby poczucie stresu zostawić daleko za sobą. Mamy w niebie orędowników, którzy wspierają nas właśnie wtedy, gdy potrzebujemy wsparcia najbardziej, a więc w naszych modlitwach już nie jesteśmy sami. 

Karolina Polak
 
Zobacz także
Katarzyna Jasińska
Można sobie pomyśleć, że skoro Bóg ma wobec nas jakiś plan, który zamierza realizować, to w zasadzie my sami nie mamy na nasze życie zbyt wielkiego wpływu i zbyt wielu możliwości wyboru, właściwie jesteśmy zdeterminowani. Ktoś mógłby nawet pomyśleć, że modlitwa nie ma sensu, bo Bóg jako ten, który chce dla nas jak najlepiej. Jak jest z modlitwą?
 
Joanna Sztaudynger

Maryja odkryła prawdę – Bóg, który mnie kocha, ma najlepszy pomysł na moje życie. I to na zawsze wyznaczyło kierunek Jej życia, które nie zawsze było radosne i przyjemne. Ale było takie, jakie miało być. Wraz z Józefem stworzyła dom dla niezwykłego Dziecka, otoczyła Je miłością i wychowała. Musiała być niezwykła, skoro Bóg ją wybrał. A może właśnie była zwyczajna? 

 
Wanda Półtawska
Sześćdziesiąt lat prowadzę poradnię małżeńską. Spotykam ludzi, którzy zamiast miłością pałają do siebie nienawiścią, krzywdzą się, zdradzają, rozwodzą i porzucają. Nie słuchają Bożych przykazań ani nie liczą się z własną przysięgą. Dlatego tak bardzo potrzeba w naszych czasach takich świętych...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS