logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Matka Teresa z Kalkuty, Brat Roger z Taizé
Modlitwa, źródło współczującej miłości
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Wydawca: Księgarnia św. Wojciecha
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7516-228-8
Format: 125 x 200
Stron: 140
Rodzaj okładki: miękka


Kup tą książkę

 

rozdział 6

Niby głos wewnętrzny

 

Od modlącego się Bóg nie wymaga ani rzeczy nadzwyczajnych, ani nadludzkich wysiłków. W historii chrześcijaństwa tylu wierzących trwało u źródeł wiary dzięki modlitwie bardzo ubogiej w słowa.
Stajesz bezradny, gdy w pierwszej chwili rzeczywistość modlitwy przerasta cię? Tak było od początku Kościoła. Paweł Apostoł pisał: Nie wiemy, jak się modlić... i dodawał: ... ale Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości i modli się w nas. Choć więc twemu sercu trudno to sobie wyobrazić, jednak Duch Święty nieustannie działa w twym wnętrzu.

Tęsknisz za poczuciem obecności Boga w sobie i masz wrażenie, że jest nieobecny. Już 700 lat temu pewien chrześcijanin, którego nazywano Mistrzem Eckhartem, przypominał:
Być zwróconym ku Bogu, nie znaczy bezustannie myśleć o Nim. Mieć stale Boga na myśli to niemożliwe dla ludzkiej natury, a nawet nie najlepsze. Człowiek nie może się zadowolić Bogiem swoich myśli, gdyż w chwili, gdy znikałaby myśl, znikałby Bóg... Bóg jest ponad ludzkimi myślami. Rzeczywistość Boża nigdy nie znika.

Prosta modlitwa, jakieś ciche westchnienie, pacierz dziecka podtrzymuje cię w czuwaniu. Czyż Bóg nie objawił prostaczkom i ubogim w Chrystusie tego, co z trudem pojmują możni tego świata?

Są ludzie, którzy potrzebują wielu słów, by w modlitwie wypowiedzieć to wszystko, czym wypełnione jest ich serce. Ale czy nie lepiej, by robili to w samotności? Czy wszystkie te słowa wyrażone w obecności innych nie przymuszą ich do słuchania czegoś, co powinno być zachowane na całkiem osobiste i ukryte spotkanie z Bogiem?

Zaproszenie Pawła Apostoła, by nie ustawać w modlitwie, nie odnosi się jedynie do wypowiadania jej słowami. Modlitwa jest o wiele bardziej różnorodna! Słowa stanowią tylko małą jej cząstkę. Modlitwa znajduje rozliczne formy wyrazu: gesty takie jak znak krzyża; symbole jak np. symbol ofiarowania siebie, który widzimy na końcu Ewangelii św. Łukasza, kiedy podczas ostatniego spotkania z Chrystusem uczniowie padają przed Nim na twarz.

Jakże nie przyznać, że niektóre modlitwy, niestrudzenie powtarzane, w niezrównany sposób wspomagają życie wewnętrzne? Chodzi o nieustanną modlitwę Imieniem Jezusa czy też "Zdrowaś Maryjo, łaski pełna". Taka modlitwa wydaje się pozbawiona spontaniczności? A jednak któregoś dnia tryskają wewnętrzne strumienie.
Prawdy Ewangelii mogą też przeniknąć do twego wnętrza poprzez śpiew prostych, wielokrotnie powtarzanych wersetów: Jezu, Tyś jest światłością mej duszy, daj mi moc przyjąć dziś miłość Twą. Czy pracujesz, czy odpoczywasz, one w tobie rozbrzmiewają.

Czasem modlitwa jest wewnętrzną walką, czasem polega na zdaniu się całym sobą na Boga. Są momenty, kiedy staje się jakby zwyczajnym odpoczywaniem w Bogu, któremu towarzyszy tylko milczenie. To jest może jeden ze szczytów modlitwy.

Jezu Chryste, wydobywa się z nas niby głos wewnętrzny i ten głos jest już naszą modlitwą. Choć usta zachowują milczenie, serce słucha

Cię i mówi do Ciebie. Stajemy czasem zaskoczeni, że jesteś w nas przez tajemnicę swej obecności. A Ty, Zmartwychwstały, mówisz do każdego: Zdaj się z całą prostotą na życie mego Ducha w tobie. Twoja mała wiara wystarczy. Nigdy cię nie opuszczę, nigdy.

Brat Roger

Modlitwa, źródło współczującej miłości
Matka Terasa i Brat Roger

Kup tą książkę


Zobacz także
ks. Artur Andrzejewski
Modlitwa to rozmowa z Bogiem. Rozmowa! Cóż to jednak za rozmowa, jeżeli czynimy z niej jeden wielki monolog, o którym sam Jezus wyraża krytyczne zdanie: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani.
 
Cezary Sękalski

Mimo że wszyscy w modlitwie „Ojcze nasz” wypowiadamy słowa „Bądź wola Twoja”, to jednak wśród ludzi wierzących możemy znaleźć najrozmaitsze interpretacje tej frazy. Wielu uważa, że modlitwa modlitwą, ale człowiek powinien zupełnie samodzielnie, bez oglądania się na Boga, kształtować swoje życie, gdyż po to została mu dana wolność. Na przeciwległym biegunie znajdują się poglądy tych, którzy twierdzą, że nawet najbardziej drobne decyzje wymagają każdorazowego uzgodnienia z wolą Bożą, bo inaczej ryzykujemy realizowanie woli własnej, która z natury jest egocentryczna i zepsuta.

 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp, bp Teofil Wilski
Jestem człowiekiem wrażliwym, przejmującym się tym, co robię. Zatem wszystkie ważniejsze momenty w życiu bardzo mnie przytłaczały. Tak też było u początków mojego kapłaństwa - Mszę Świętą Prymicyjną bardzo przeżywałem. Miesiąc później otrzymałem dekret biskupi, kierujący mnie na pierwszy wikariat w Kcyni...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS