logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Modlitwa wdzięczności w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
 


Modlitwa wdzięczności za niezłomnych kapłanów, którzy mimo prześladowań nie ulegli i pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie oraz o nowe powołania zanoszona jest dziś na Jasnej Górze. We wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

 

Bł. ks. Jerzy wielokrotnie modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę, prowadził do Niej robotników, inicjując pielgrzymki Ludzi Pracy.

 

Wspominają go jasnogórskie siostry zakrystianki s. Barbara i s. Agnieszka ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. - Całą jego ideą było „zło dobrem zwyciężaj” i tym zapalał ludzi w tych trudnych czasach. On właśnie był takim kapłanem bardzo wiernym, wyrazistym, nieprzeciętnym.

 

- Ks. Jerzy Popiełuszko był niepokorny wobec świata, a pokorny wobec Boga - powiedział ks. Daniel Świątek z diec. tarnowskiej. - Ksiądz Jerzy kojarzy się nam w większości z tym, że został zamordowany. Ale gdy się popatrzy na całe jego życie, na to, co robił, na to, że miał odwagę mówić, być niepokornym wobec świata, a pokornym wobec Pana Boga, to to jest coś, co pewnie dla mnie jest też nieustannie wzorem. Dzisiaj łatwo jest się schować w szufladkę, być fajnym księdzem, który nie wadzi nikomu, ale czy o to chodzi? Może trzeba być właśnie takim, jak ksiądz Jerzy – zauważył ks. Świątek.

 

Jasna Góra wpisała się w życie i działalność wielu kapłanów niezłomnych. Bł. kard. Stefan Wyszyński sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim, bo całe jego życie upływało w łączności z Jasnogórską Maryją. Na Jasnej Górze wypracowywał projekty, plany, akcje duszpasterskie. Współautorami i współrealizatorami swojego programu duszpasterskiego uczynił paulinów.

 

Do grona błogosławionych Kościoła w Polsce dołączy 20 listopada także niezłomny kapłan, jasnogórski pątnik, ks. Jan Macha, zgilotynowany w niemieckim więzieniu w 1942r. Był działaczem ruchu oporu, angażował młodzież w pomoc potrzebującym w Rudzie Śląskiej. Pomagał zarówno Polakom, jak i Niemcom. Ks. Jan Macha modlił się na Jasnej Górze w 1936 r. w pielgrzymce akademickiej.

 

Zdaniem ks. Damiana Bednarskiego, postulatora w procesie beatyfikacyjnym ks. Machy, postawa tego śląskiego męczennika uczy: oddania, zaangażowania, poświęcenia maksymalnego, duchowości eucharystycznej, bezgranicznego zaufania Bogu, ale także i duchowości maryjnej. Wśród jasnogórskich pielgrzymów jest też m.in. ks. Roman Kotlarz, męczennik robotniczego protestu z 1976r. To na Jasną Górę prowadził z Radomia piesze pielgrzymki, które także inwigilowała SB, do obserwacji pątników używano nawet helikoptera. Przed wojną na Jasną Górę pielgrzymował również ks. Józef Stanek ps. „Rudy” kapelan powstańców warszawskich, torturowany i powieszony przez hitlerowców na kapłańskiej stule.

 

Prześladowań ze strony reżimu komunistycznego doświadczało też wielu kandydatów do kapłaństwa.
Na Jasnej Górze trwa spotkanie kapłanów, którzy odbywali przymusową służbę wojskową w Ludowym Wojsku Polskim. Najbardziej znanym wśród nich był bł. ks. Jerzy Popiełuszko z jednostki w Bartoszycach. Ich pielgrzymki zainicjował Prymas Wyszyński jako podziękowanie za szczęśliwy powrót do seminariów.


Sejm w 2018r. uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, obchodzony 19 października jako święto państwowe w hołdzie "bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski".

Ustawa podkreśla, że od zarania dziejów w historii Polski "pojawiają się postaci niezłomnych, bohaterskich duchownych, dla których chrześcijańskie idee i wiara w Boga są podstawą do apostolstwa, pobożnego życia i dążenia do świętości, ale też stanowią dodatkową motywację do działań na rzecz ziemskiej Ojczyzny - jej rozwoju, suwerenności i dobrobytu".

 

Mirosława Szymusik

jasnagora.com