logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Modlitwa za dzieci utracone w Mysłowicach
 


W Mysłowicach-Brzęczkowicach bp Grzegorz Olszowski pobłogosławił pomnik Dzieci Utraconych na cmentarzu parafii MB Bolesnej 
 
Od nabożeństwa różańcowego z procesją na cmentarz, gdzie pobłogosławiono pomnik dzieci utraconych rozpoczęła się modlitwa w parafii Matki Bożej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach. Przewodniczył jej bp Grzegorz Olszowski.
 
W homilii pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zwrócił uwagę, że „są sytuacje takiego cierpienia, kiedy trudno coś powiedzieć. Po prostu trzeba trwać”. - Maryja, Matka Bolesna, ona wie, co czuje mama, co czuje tata, który utracił swoje dziecko. Ona też przeżyła śmierć swojego syna. Stała pod krzyżem… i nic nie powiedziała, bo czasem cierpienie jest tak wielkie, bo nie da się go wyrazić słowami – mówił w homilii.
 
Biskup Olszowski podzielił się także z zebranymi w kościele trudnym doświadczeniem swojego życia. - Wiem o czym mówię, bo w ósmym miesiącu ciąży zmarła Dorotka, córka mojej młodszej siostry… - powiedział.
 
Hierarcha przypomniał także, że „musimy mieć świadomość, że te dzieci nie idą w nicość ale, że to człowiek, który już przebywa po tamtej stornie życia”. – Każda śmierć jest wielkim wyzwaniem do zawierzenia Jezusowi. W Jezusie Chrystusie jest nasze życie, nasze zmartwychwstanie – mówił.
 
- Często przy utracie dziecka zadajemy sobie pytanie: dlaczego? To jest pytanie na które tutaj na ziemi nie znajdziemy odpowiedzi. Potem, w wieczności poznamy zamysł Pana Boga. Tutaj możemy prosić o światło, o umocnienie, by z tego trudnego wydarzenia powstały dobre owoce – powiedział pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.
 
Przed Eucharystią miało miejsce nabożeństwo różańcowe podczas którego wierni w procesji pod przewodnictwem bp Olszowskiego udali się na cmentarz, gdzie postawiono pomnik upamiętniający dzieci utracone.
 
Nawiązuje on do słynnej „Piety” Michała Anioła, której oryginał znajduje się na Watykanie. – Tym pomnikiem chcemy pokazać, że pamiętamy o każdym człowieku, nawet tym najmniejszym. Chcemy również, żeby było to miejsce terapii wiarą – objaśnia ks. Grzegorz Wita, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Mysłowicach.
 
Po Eucharystii w domu katechetycznym zostało także zorganizowane spotkanie z psychologiem dla małżeństw przeżywających sytuację utraty dziecka.
 
Dzień Dziecka Utraconego przypada 15 października. Tego dnia mija 9 miesięcy od 1 stycznia, czyli dobiega okres ciąży. Od kilkunastu lat jest także obchodzony w Polsce.
 
tekst i fot. ks. S. Kreczmański
www.archidiecezja.katowice.pl