logo
Poniedziałek, 24 września 2018 r.
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny, Hermana, Pacyfika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Modlitwa za migrantów i uchodźców
 


Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zarządził, począwszy od niedzieli 14 stycznia, stałą modlitwę w intencji migrantów i uchodźców. Powierzył ją szczególnie parafialnym wspólnotom.
 
Odpowiadając na apel metropolity, w kościołach archidiecezji zostały odprawione Eucharystie według formularza „za uchodźców i wygnańców”. Jest to reakcja na apel papieża Franciszka, wyrażony podczas spotkania z Episkopatem Polski podczas jego wizyty na Wawelu podczas Światowych Dni Młodzieży z 2016 roku.
 
Abp Skworc zarządził także, począwszy od niedzieli 14 stycznia, „wprowadzenie stałej intencji za migrantów i uchodźców w ramach modlitwy parafialnych wspólnot m.in. Żywego Różańca, bractw adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas nabożeństw wotywnych, np. ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, NSPJ itp.”.
 
Jedną z konkretnych odpowiedzi, która zrodziła się w archidiecezji, jest pomoc organizowana - za pośrednictwem katowickiej Caritas -  przez franciszkanów. Ma ona być przeznaczona dla dzieci i młodzieży z Syrii. - „Projekt pomocy ośrodka terapii psychologicznej dla dzieci w Aleppo” ma się przede wszystkim opierać na leczeniu psychicznych urazów poprzez zajęcia plastyczne czy muzyczne - mówi o. Alan Rusek OFM z panewnickiego klasztoru. - Został wybrany klasztor w Aleppo, ponieważ posiada doskonałą lokalizację - z daleka od zabudowań - oraz dysponuje znacznymi połaciami zieleni, które z pewnością pomogą dzieciom po przeżytej traumie - dodaje.
 
- Oficjalne rozpoczęcie tej akcji wyznaczyliśmy na 30 stycznia, na zakończenie adoracji, które się odbywają przy żłóbku w Panewnikach. Zakończenie akcji zaplanowano na 5 czerwca i wówczas wystąpi także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z koncertem „Dla dzieci Aleppo” - tłumaczy o. Alan.
 
Równocześnie abp Skworc powołał Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy Caritas Archidiecezji Katowickiej. „Zadaniem Centrum będzie budzenie ducha odpowiedzialności wobec migrantów i uchodźców oraz koordynowanie okazywanej im pomocy duchowej i materialnej” - czytamy w wydanym dekrecie.
 
Z uwagi na 104. Dzień Modlitw w Intencji Migrantów i Uchodźców Wydział Duszpasterski katowickiej kurii wystosował także apel do wszystkich księży archidiecezji. Podkreślono w nim, że znaczną grupę migrantów na Śląsku stanowią Ukraińcy. - Jakiś czas temu jeden z księży z Ukrainy zamieszkał na probostwie katedry w Katowicach. Była to odpowiedź na powstałą w archidiecezji potrzebę prowadzenia duszpasterstwa także dla tej grupy etnicznej - mówi ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry.
 
 
www.archidiecezja.katowice.pl