logo
Piątek, 05 marca 2021 r.
imieniny:
Aurory, Euzebiusza, Hadriana, Fryderyka, Oliwii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Modlitwy przy zwłokach zmarłego
materiał własny
 


Modlitwy przy zwłokach zmarłego

Ostatnio uczestniczyłem w ceremonii w domu pogrzebowym. Ksiądz, nie zgodził się na odmówienie różańca, o co prosiła go rodzina zmarłego. Powiedział, że jego obowiązkiem jest oddanie ostatniej posługi zgodnie z obrządkiem pogrzebów chrześcijańskich. Czyżby różaniec był zabroniony podczas modlitw przy zwłokach zmarłego.

O ile mi wiadomo, nie. Uczestnicy uroczystości żałobnych mogą odmawiać różaniec, jeśli tylko sobie tego życzą, z proboszczem lub bez niego. Co do ostatniej posługi według obrzędu pogrzebów chrześcijańskich - trzeba wiedzieć, że obrzęd żałobny jako pierwszy po Soborze Watykańskim Drugim poddano rewizji. Opublikowano go w języku łacińskim w roku 1969, a w języku angielskim dwa lata później. W roku 1989 ukazała się drukiem przejrzana wersja angielska, zwana obrzędem pogrzebów chrześcijańskich. Według tego rytuału ksiądz w celebracji obrzędu pogrzebowego powinien "brać pod uwagę duchowe i psychologiczne potrzeby rodziny i jej przyjaciół". Zdrowy rozsądek sugeruje, że jest to czas na maksymalną wrażliwość duszpasterską. Skoro rodzina prosi księdza o prowadzenie różańca w domu pogrzebowym, sądzę, że ksiądz powinien poprowadzić go.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
W przeszłości dochodziło często do konfliktów miedzy tym obrazem świata, jaki ukazuje Biblia i tradycja kościelna, a tym nowym obrazem świata, który opiera się na doświadczeniu metodycznie pewnym i na rachunku matematycznym. Czy współczesne nauki przyrodnicze widzą, dziś wyraźniej niż kiedyś swoje granice?
 
Fr. Justyn
Podczas Wielkiego Tygodnia liturgia używa wyrażenia "misterium paschalne". Co ono oznacza? Wiem, że "misterium" to tajemnica, a "paschalne" to wielkanocne.
 
Fr. Justyn
Podczas Wielkiego Tygodnia liturgia używa wyrażenia "misterium paschalne". Co ono oznacza? Wiem, że "misterium" to tajemnica, a "paschalne" to wielkanocne.
 
 
___________________
 
 reklama