logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Modlitwy przy zwłokach zmarłego
materiał własny
 


Modlitwy przy zwłokach zmarłego

Ostatnio uczestniczyłem w ceremonii w domu pogrzebowym. Ksiądz, nie zgodził się na odmówienie różańca, o co prosiła go rodzina zmarłego. Powiedział, że jego obowiązkiem jest oddanie ostatniej posługi zgodnie z obrządkiem pogrzebów chrześcijańskich. Czyżby różaniec był zabroniony podczas modlitw przy zwłokach zmarłego.

O ile mi wiadomo, nie. Uczestnicy uroczystości żałobnych mogą odmawiać różaniec, jeśli tylko sobie tego życzą, z proboszczem lub bez niego. Co do ostatniej posługi według obrzędu pogrzebów chrześcijańskich - trzeba wiedzieć, że obrzęd żałobny jako pierwszy po Soborze Watykańskim Drugim poddano rewizji. Opublikowano go w języku łacińskim w roku 1969, a w języku angielskim dwa lata później. W roku 1989 ukazała się drukiem przejrzana wersja angielska, zwana obrzędem pogrzebów chrześcijańskich. Według tego rytuału ksiądz w celebracji obrzędu pogrzebowego powinien "brać pod uwagę duchowe i psychologiczne potrzeby rodziny i jej przyjaciół". Zdrowy rozsądek sugeruje, że jest to czas na maksymalną wrażliwość duszpasterską. Skoro rodzina prosi księdza o prowadzenie różańca w domu pogrzebowym, sądzę, że ksiądz powinien poprowadzić go.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Renata Nowak
Można się zgodzić, że podstawowym motywem wszelkich działań człowieka jest pragnienie szczęścia. Każdy, nawet nieświadomie, dąży do tego, co sprawia mu przyjemność, daje zadowolenie i radość, co jest w stanie zapewnić właśnie poczucie szczęścia. O ile te pierwsze terminy często wiążą się z pozytywnymi stanami cielesnymi i zmysłowymi, sugerującymi przejściowość, to "poczucie szczęścia" sugeruje pewną stałość i trwałość przeżycia...
 
Renata Nowak
Bóg jest samoistnym poznaniem nieskończenie doskonałym. Poznanie to przyswajanie sobie przedmiotów poznania. Doskonałość poznania od strony podmiotu: u Boga jest to poznanie substancjalne - jest tym samym, co natura Boża, a nie jak u człowieka - jest czymś przypadłościowym. Doskonałość wiedzy Bożej to nieskończoność, wieczność, fizyczna niezmienność oraz wieczność.
 
Ks. Mariusz Pohl
Uroczystość Bożego Ciała, procesja, sypanie kwiatków, udekorowane okna i ołtarze za każdym razem na nowo uświadamiają nam przenajświętszą „zawartość” i istotę Eucharystii. Łatwo o tym zapomnieć na co dzień: chodzimy do kościoła, uczestniczymy we Mszy świętej, przystępujemy do Komunii świętej – jak szybko można popaść w rutynę i obojętność.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS