logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Monstrancja z ołtarza pokoju na Jasnej Górze
 


Monstrancja z ołtarza adoracji przeznaczonego dla sanktuarium Namyang w Korei Południowej wystawiona jest na Jasnej Górze. W Kaplicy św. Pawła I Pustelnika trwa całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu, wystawionego właśnie w tej monstrancji. Monstrancja ma 140 cm wysokości, waży ok. 15 kg. Wykonana jest ze srebra złoconego i bursztynu. Otoczona jest wieńcem z 5 bursztynowych i 7 złotych róż. 
 
Ołtarz adoracji dla sanktuarium Namyang jest częścią projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace”. Jego celem jest utworzenie na świecie dwunastu Międzynarodowych Centrów Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju, m. in. w Betlejem, Oziornoje (Kazachstan), Yamoussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Namyang (Korea Południowa), Dagupan (Filipiny) i Kibeho (Rwanda). 
 
Ołtarze powstają w pracowni „Drapikowski Studio” w Gdańsku. 
 
Monstrancja została przywieziona na Jasną Górę w sobotę, 13 maja w 100. rocznicę Objawień Fatimskich. W jasnogórskim sanktuarium ma pozostać do końca maja. 
 
„Bardzo się cieszę, że właśnie 13 maja, w 100. rocznicę Objawień Fatimskich, tutaj na Jasnej Górze ‘serce’ kolejnego ołtarza adoracji czyli monstrancja przeznaczona do sanktuarium w Namyang może być tutaj wystawiona i zainaugurowana Adoracja Najświętszego Sakramentu – podkreśla Kamil Drapikowski z „Drapikowski Studio”, syn znanego artysty bursztynnika i złotnika Mariusza Drapikowskiego – Ponieważ w całym projekcie bardzo ważna jest również peregrynacja, każdy z tych ołtarzy, zanim dotrze do miejsca przeznaczenia, peregrynuje po sanktuariach Polski, Europy, aby na miejsce przeznaczenia nie dotarł przedmiot, ale naczynie napełnione modlitwą, sercem tych wszystkich ludzi, którzy będą się modlić przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w tym ołtarzu. Początek każdej z tych peregrynacji miał miejsce tutaj, w sercu naszego narodu, u naszej Matki na Jasnej Górze”. 
 
„Jest intencja, aby te miejsca modlitwy powstawały nie w wielkich sanktuariach, ale tam, gdzie są zarzewia konfliktów zbrojnych, tam, gdzie chrześcijanie są prześladowani, mordowani, gdzie ta modlitwa o pokój jest szczególnie potrzebna – wyjaśnia Kamil Drapikowski – Dlatego dzięki Bożej Opatrzności kolejnym etapem peregrynacji jest Korea Południowa”. 
 
Ołtarz dla sanktuarium w Namyang jest pentaptykiem. W formie zamkniętej przyjmuje kształt sześcianu w nawiązaniu do miasta z apokaliptycznej wizji św. Jana zbudowanego na planie kwadratu o 12 bramach.
 
„Po rozłożeniu ołtarz ma prawie 7 metrów długości, waży niecałą tonę, i przetransportowanie go tutaj na Jasną Górę tym razem nie było możliwe. Ale cieszymy się, że ‘serce’ ołtarza, czyli monstrancja, jest tutaj – mówi Kamil Drapikowski – Monstrancja nawiązuje do wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy bądź Ikony Włodzimierskiej. Jest przedstawiona w krzewie różanym, ów krzew symbolicznie nawiązuje do Sanktuarium Różańcowego w Fatimie”. 
 
„Elementem łączącym wszystkie te ołtarze są monstrancje, które nawiązują kształtem do postaci Matki Bożej – tłumaczy młody artysta – Jak nauczał nas Jan Paweł II, to Maryja była pierwszą monstrancją, pierwszym tabernakulum”. 
 
W sobotę, 13 maja monstrancja użyta została podczas nabożeństwa różańcowego odprawionego przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Później została przeniesiona do Kaplicy św. Pawła I Pustelnika, gdzie codziennie trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
www.jasnagora.com