logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Mozolna droga do wiary
materiał własny
 


 

Mój brat twierdzi, że nie chce uprawiać jakiejś "formalnej religii" i należeć do jakiegoś Kościoła lub organizacji religijnej. Wiem jednak, że kocha Boga i żarliwie poszukuje prawdy i światła. Swoje zainteresowanie szybowcami i awionetkami uznaje za swego rodzaju pokusę odrywająca go od poszukiwania Boga. Nie rezygnuje ze wspinaczki duchowej. Boje się, że znajdzie sobie jakąś religię na szczeblu powszechnym. Nasza rodzina jest bardzo katolicka. I on takim był w dzieciństwie.

Nie wszyscy poznają Boga w sposób intuicyjny. Kard. St. Wyszyński wyznał, że do wiary przylgnął już w dzieciństwie i nigdy nie miał co do niej żadnych wątpliwości. Tymczasem św. Augustyn (zm. 430) zbliżał się do wiary, którą porzucił w młodości, drogą bardzo mozolną, po omacku. Współczesna młodzież również często przeżywa kryzys wiary. Nie tyle odrzuca prawdy religijne, ile je zawiesza, aby z kolei samodzielnie je sprawdzić i przyswoić. Ten wewnętrzny kryzys można uznać za wielką łaskę Bożą, za wezwanie do osobistego doświadczenia Boga i pogłębienia wiary. Powtarzanie za rodzicami i katechetą prawd wiary, bez próby przyswojenia ich sobie, sprawia, ze stajemy się katolikami obojętnymi.

Prawdy wiary powinny wywierać wpływ na nasze życie i modelować je. Człowieka nie nawracają argumenty, gdyż Bóg nie jest jedynie ideą lub pojęciem filozoficznym - On jest u podstaw naszej egzystencji. Zanim człowiek w pełni i z przekonaniem uwierzy w Boga, winien przyjąć Go jako fakt egzystencji ludzkiej. Według Pisma Świętego Bóg, który jest sam obejmująca wszystko rzeczywistością, chciał, aby pełnia Jego Bóstwa zamieszkała w Jezusie Chrystusie, aby przez Niego znów pojednać wszystko ze sobą i zjednoczyć wszystko. Kościół katolicki jest dzięki Duchowi Świętemu obszarem napełnionym przez Chrystusa, którym Chrystus napełnia wszystko (por. Ef. l, 23). Kościół jest powszechny, to znaczy: głosi on całą prawdziwą, autentyczną wiarę i całe zbawienie całemu człowiekowi i całej ludzkości; są w nim wszystkie prawdy zbawienia i wszystkie środki zbawienia.
 
Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Pierwsze zagadnienie, narzucające się, kiedy chcemy wiedzieć, "jaki jest Bóg", to kwestia Jego złożoności czy niezłożoności. Istotnie, sprawa złożoności ukazuje się nam jako pierwsza, gdy tylko spojrzymy na świat. Czy Bóg jest taki, jak wszystkie rzeczy widzialne, jak ciała, z których składa się świat? Złożoność występuje w świecie w dwojaki sposób: jedne rzeczy składają się z części, inne wchodzą w skład czegoś. Zapytajmy najpierw, czy Bóg sam w sobie jest złożony?
 
Urszula Jagiełło
Mojżesz prosił Boga, aby Ten pozwolił mu zobaczyć swoje Oblicze. Bóg odpowiedział Mojżeszowi w sposób zaskakujący: "Zobaczysz mnie z tyłu" (por. Wj 33,23). Gdyby przełożyć ten tekst dosłownie, oznaczałoby to: "Zobaczysz mnie, gdy cię minę". Bardzo często dostrzegamy obecność Boga dopiero po jakimś czasie...
 
ks. Paweł Sobierajski
Apostołowie żyli z Jezusem, widzieli Jego cuda, doświadczali mocy Jego słowa, przeżyli skandal krzyża i poranek Zmartwychwstania. A jednak do momentu Zesłania Ducha Świętego trudno ich nazwać chrześcijanami. Ogarnięci strachem, obawami i niepewnością, nie byli w stanie jako wspólnota wyjść do świata i głosić Dobrą Nowinę. Czy w dzisiejszym Kościele Jezusowym nie istnieje podobna sytuacja? Wielu katolików nie czuje się predysponowanych, ba, wstydzi się i lęka głosić w swoim otoczeniu Jezusa. Twierdzi się nawet, że wiara jest sprawą prywatną i nie należy zbyt często o Bogu mówić...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS