logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Msza pogrzebowa
materiał własny
 


Msza pogrzebowa

Niedawno w naszym kościele odbyła się Msza święta pogrzebowa, podczas której ksiądz - na prośbę rodziny - nikomu nie udzielił Komunii świętej, z wyjątkiem ministrantów. Czy miał prawo tak zrobić?

Nie znając szczegółów, mogę jedynie się domyślać. Być może rodzina powiadomiła księdza, że wielu członków rodziny nie uporządkowało dotychczas swoich spraw z Kościołem lub wielu nie było katolikami, stad nie mogło przystąpić do Komunii. Rodzina, chcąc uniknąć skrępowania i zamieszania, mogła poprosić księdza, aby nikomu z zebranych nie udzielił Komunii świętej.

Oczywiście, kapłan mógł postąpić w inny sposób. Jeśli zajrzy Pani do mszalików używanych w kościołach, to znajdzie w nich szereg przepisów dotyczących przyjmowania Komunii, które obejmują post eucharystyczny i inne niezbędne warunki; jak: pełna przynależność do Kościoła katolickiego i stan laski uświęcającej. Ksiądz jako przewodniczący zgromadzenia eucharystycznego, w którym mogą uczestniczyć, jak w przypadku tej Mszy pogrzebowej, niekatolicy, a także ci katolicy, którzy nie chodzą regularnie na Mszę świętą, może zwrócić się do nich w takich słowach:

"Zbliża się czas Komunii świętej. Zapraszam wszystkich ochrzczonych katolików, będących w stanie łaski, do przyjęcia Komunii świętej. Jeśli ktoś z zebranych nie jest katolikiem, proponuję mu, by ten czas poświęcił na modlitwę o jedność Kościoła Chrystusowego, byśmy pewnego dnia mogli razem uczestniczyć w pełnej jedności eucharystycznej. Jeśli ktoś jest katolikiem, a nie może z pewnych powodów przystąpić do Komunii, ponaglam go, by teraz postanowił jak najszybciej uregulować swoją sytuacje z Kościołem Chrystusowym i w przyszłości mógł w pełni uczestniczyć w eucharystycznej ofierze Chrystusa przez przyjęcie Jego Ciała i Jego Krwi".

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Tadeusz Stanisławski
Dlaczego po rozwodzie cywilnym nie można przystępować do sakramentów?
 
ks. Tadeusz Stanisławski
Rozum dostatecznie wiele mówi nam o Bogu, o życiu, o stworzeniach, zwłaszcza o człowieku i jego celach. Czy niezbędna jest jeszcze wiara?
 
Agata Adaszyńska-Blacha

Sakrament pojednania to przede wszystkim rzeczywistość teologiczna. Istotne jest tu działanie Boga. W tym konkretnym przypadku odpuszczenie grzechów i przywrócenie łaski uświęcającej. Wszystko, co jest ludzkie, psychologiczne, co wynika z interakcji dwóch osób, ma drugorzędne znaczenie.

 

Z o. Tomaszem Grabowskim OP rozmawia Agata Adaszyńska-Blacha

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS