Chanel Santini Katolik.pl - Msza pogrzebowa
logo
Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Msza pogrzebowa
materiał własny
 


Msza pogrzebowa

Niedawno w naszym kościele odbyła się Msza święta pogrzebowa, podczas której ksiądz - na prośbę rodziny - nikomu nie udzielił Komunii świętej, z wyjątkiem ministrantów. Czy miał prawo tak zrobić?

Nie znając szczegółów, mogę jedynie się domyślać. Być może rodzina powiadomiła księdza, że wielu członków rodziny nie uporządkowało dotychczas swoich spraw z Kościołem lub wielu nie było katolikami, stad nie mogło przystąpić do Komunii. Rodzina, chcąc uniknąć skrępowania i zamieszania, mogła poprosić księdza, aby nikomu z zebranych nie udzielił Komunii świętej.

Oczywiście, kapłan mógł postąpić w inny sposób. Jeśli zajrzy Pani do mszalików używanych w kościołach, to znajdzie w nich szereg przepisów dotyczących przyjmowania Komunii, które obejmują post eucharystyczny i inne niezbędne warunki; jak: pełna przynależność do Kościoła katolickiego i stan laski uświęcającej. Ksiądz jako przewodniczący zgromadzenia eucharystycznego, w którym mogą uczestniczyć, jak w przypadku tej Mszy pogrzebowej, niekatolicy, a także ci katolicy, którzy nie chodzą regularnie na Mszę świętą, może zwrócić się do nich w takich słowach:

"Zbliża się czas Komunii świętej. Zapraszam wszystkich ochrzczonych katolików, będących w stanie łaski, do przyjęcia Komunii świętej. Jeśli ktoś z zebranych nie jest katolikiem, proponuję mu, by ten czas poświęcił na modlitwę o jedność Kościoła Chrystusowego, byśmy pewnego dnia mogli razem uczestniczyć w pełnej jedności eucharystycznej. Jeśli ktoś jest katolikiem, a nie może z pewnych powodów przystąpić do Komunii, ponaglam go, by teraz postanowił jak najszybciej uregulować swoją sytuacje z Kościołem Chrystusowym i w przyszłości mógł w pełni uczestniczyć w eucharystycznej ofierze Chrystusa przez przyjęcie Jego Ciała i Jego Krwi".

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
"Ponieważ nasze poznanie Boga jest ograniczone, ograniczeniom podlega również nasz język, którym mówimy o Bogu. Nie możemy określać Boga inaczej, jak tylko biorąc za punkt wyjścia stworzenie, i to tylko według naszego ludzkiego, ograniczonego sposobu poznania i myślenia."(KKK 40).
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Czy różnorakie formy miłości małżeńskiej (bez użycia środków antykoncepcyjnych) prowadzące do orgazmu a nie zakończone pełnym stosunkiem seksualnym (co uniemożliwia począcie) wedle nauki Kościoła katolickiego są czymś złym - grzechem ?
 
Łukasz Miśko OP

Oczywistość dostępności liturgii zniknęła. W walce z błyskawicznie rozprzestrzeniającym się wirusem COVID-19 biskupi udzielili wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, a wiele kościołów postanowiło ograniczyć publiczną celebrację liturgii z racji na potencjalne trudności w stosowaniu się do rządowych zaleceń epidemicznych. Jestem pewien, że była to jedna z bardziej bolesnych decyzji w życiu wielu naszych wspólnot… Jak mamy żyć bez Eucharystii, zwłaszcza gdy tak bardzo jej potrzebujemy?

 
 
___________________
 
 reklama