logo
Wtorek, 06 grudnia 2022 r.
imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja, Emiliana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Msza św. ku czci Patrona Białegostoku w intencji mieszkańców miasta
 


„Mając takiego Patrona powinniśmy czuć się wezwani do zgłębiania tajemnicy Bożego miłosierdzia, wielbienia Boga w Jego miłosierdziu i pełnienia dzieł miłosierdzia” - mówił w homilii do licznie zgromadzonych w archikatedrze mieszkańców Białegostoku bp Henryk Ciereszko. Uroczysta Msza św., pod przewodnictwem abp Józefa Guzdka była najważniejszym punktem obchodów Dni Patrona Miasta, bł. ks. Michała Sopoćki.W homilii bp Henryk Ciereszko podkreślał, że ks. Michał Sopoćko swoje życie poświecił głoszeniu prawdy o Bożym miłosierdziu. „Dziś, gdy go wspominamy i przez jego wstawiennictwo - jako Błogosławionego i Patrona Miasta - zanosimy do Boga nasze modlitwy, przede wszystkim chcemy na nowo uświadomić sobie, kim dla nas jest Bóg w tajemnicy Jego miłosierdzia, chcemy od nowa usłyszeć zaproszenie do bycia miłosiernymi na wzór Ojca Miłosierdzia” - mówił.

 

Gdy przeżywamy Święto Patronalne, przede wszystkim wypełnia nas głęboka wdzięczność Bogu za dar osoby naszego Błogosławionego. Jesteśmy dumni z takiego Patrona, ale jednocześnie zobowiązani, aby brać z niego wzór, aby Białystok był rzeczywiście miastem, gdzie ujawnia się Boże Miłosierdzie” - zaznaczał.

 

„Od nas, mieszkańców Miasta Miłosierdzia, Bóg oczekuje czegoś więcej: by miłosierdzie było ponad sprawiedliwość, byśmy potrafili przebaczać, przyjąć to, co nas boli czy na różne sposoby doświadcza, przekroczyć nasze ludzkie ograniczenia czy uprzedzenia” – stwierdził bp Ciereszko, dodając, że czynienie miłosierdzia, jest dla mieszkańców Białegostoku szczególnym zadaniem.

 

„Cieszymy się z wyniesienia na ołtarze św. s. Faustyny, bł. ks. Michała i św. Jana Pawła II, złączonych w wielkiej, pięknej misji powierzonej im przez Boga - misji Bożego miłosierdzia. Tym bardziej powinniśmy czuć się wezwani do zgłębiania tajemnicy tego miłosierdzia, wielbienia Boga w Jego miłosierdziu i pełnienia dzieł miłosierdzia” – mówił. Zachęcał, aby mieszkańcy miasta, którego patronem jest bł. ks. Michał Sopoćko, Apostoł Bożego Miłosierdzia, byli kontynuatorami jego misji i dzieła.

 

Mszę św., którą zakończyła modlitwa o kanonizację ks. Sopoćki koncelebrował abp senior Edward Ozorowski, o. Antonio el-Feghali, wikariusz generalny Sayedt Talleh zLibanu oraz kilkudziesięciu kapłanów.

 

W modlitwie wraz z mieszkańcami miasta uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz reprezentanci służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi.

 

W ramach dni patronalnych 24 września odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat „Rodzina w myśli bł. ks. Michała Sopoćki”. Podczas konferencji, która miała miejsce promocja reprintu doktoratu ks. Sopoćki z 1926 r. pt. „Rodzina w prawodawstwie na ziemiach polskich. Studium etyczno-prawne”.

 

We wtorek 27 września odprawiona została Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zakończona procesją z relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki do białostockiej katedry. Procesję zakończyło czuwanie modlitewne przy relikwiach Błogosławionego.

 

Także w środę, 28 września, w ramach obchodów Dni Patronalnych wierni modlili się o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia na ulicach i skrzyżowaniach miasta. Dni Patronalne Białegostoku odbywają się po raz siódmy. Są związane z rocznicą beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, która miała miejsce 28 września 2008 r.

 

Teresa Margańska
www.archibial.pl