logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Msza święta w niedzielę
materiał własny
 


Msza święta w niedzielę

Czy mamy obowiązek brać udział we Mszy świętej w niedzielę, czy też nie? Podobno ksiądz miał powiedzieć młodzieży na lekcji religii, że uczestnictwo we Mszy nie jest nakazem, obowiązkiem, przykazaniem, bo nie jest pochodzenia Boskiego, lecz ludzkiego; jest to tylko przykazanie kościelne. Co Ojciec na to?

Obawiam się, że syn i córka niezupełnie zrozumieli wykład księdza na temat niedzielnego obowiązku uczestnictwa we Mszy. Ponieważ ludzie w wieku dojrzewania na ogół nie tolerują nakazów lub z trudem je znoszą, ksiądz z pewnością przedstawił ten obowiązek chrześcijański jako zaproszenie na ucztę eucharystyczną. I tak w rzeczywistości jest. Jest zaproszeniem ważnym, wielkim, najważniejszym. Dla wierzącego Msza święta jest, według określenia Soboru, "szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, a jednocześnie źródłem, z którego wypływa cała jego moc". Tu Kościół najpełniej może się wyrazić, najbardziej jest sobą, najwyraźniej objawia się obecność i zbawcze działanie Chrystusa. Ale staje się możliwe dopiero wtedy, gdy świadomie, pobożnie i czynnie w niej uczestniczymy. Gdy żyjemy Mszą świętą. Gdy staje się ona nie dekoracją, przyzwyczajeniem, powinnością moralną, ale centrum naszego życia, które jej potrzebuje, by nie było puste, płytkie, rozprószone, zlaicyzowane.

Czy można wzgardzić zaproszeniem? Odtrącić Zapraszającego? Przytoczę jedno świadectwo, jakie pozostawił św. Justyn męczennik, o starochrześcijańskiej Eucharystii niedzielnej: "Zbieramy się wszyscy w niedzielę, ponieważ jest to ów pierwszy dzień, w którym Bóg przetworzywszy ciemność i pramaterię uczynił świat, i ponieważ w tym dniu Jezus Chrystus, Zbawiciel nasz, zmartwychwstał". I tak pozostało do dziś. Eucharystia niedzielna stanowi najważniejszy wyraz życia chrześcijańskiego i życia wspólnoty chrześcijańskiej. Ale także Msza święta w dni powszednie ma wielkie znaczenie, tak dla parafii, jak i każdego z wierzących.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Wydaje mi się, że prymat biskupa Rzymu nie jest prymatem nad Kościołem, że jego autorytet nie jest niczym nie ograniczony i absolutny.
 
Starsza zakonnica, bardzo zasłużona w szkolnictwie katolickim, rozdając Komunie świętą, mimowolnie upuściła na ziemie konsekrowaną Hostię. Podniosła ją i podała komunikującemu. Czy ze względów higienicznych i religijnych można tak potraktować Najśw. Sakrament?
 
ks. Ryszard Nowak

Anegdota mówi, że kiedyś zakonnicy w klasztornej kaplicy odprawiali nieszpory. Na dworze trwała burza. Narastające błyski światła i potężne grzmoty, rodziły coraz większy przestrach mnichów. Wreszcie jeden z nich nie wytrzymał i zaproponował, „bracia, zostawmy te nieszpory, a pomódlmy się, aby ta przerażająca nawałnica ustała"... Czy nigdy nie doświadczyłeś takiego napięcia, że modląc się jakąś formułą, do której się zobowiązałeś, miałeś ochotę skończyć to jak najszybciej, aby bez tej wewnętrznej presji po prostu pobyć przed Panem?

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS