logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Muzycy kościelni świętowali dzień patrona
 


Wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego, obchodzone jest w 22 listopada w Kościele katolickim. Z tej okazji w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.00 o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych, odprawił Mszę św. w intencji wszystkich muzyków kościelnych w Polsce. W czasie Eucharystii jubileusz 90-lecia przeżywało Stowarzyszenie Śpiewacze 'Pochodnia' przy Rzemiośle Częstochowskim.

 

„W tej Eucharystii modlę się za wszystkich muzyków kościelnych w Polsce, dyrygentów, organistów, chórzystów, zespoły wokalno-instrumentalne, uczelnie kształcące muzyków kościelnych, Jasnogórską Szkolę Muzyczną I i II stopnia” – powiedział rozpoczynając modlitwę o. Nikodem Kilnar.

 

Paulin powitał nielicznie zgromadzonych przedstawicieli świata muzyki kościelnej, w tym Chóru Męskiego ‘Pochodnia’, który, jak dodał, pragnie złożyć tu u stóp Jasnogórskiej Pani swój dziękczynny śpiew za twórczość. „Twórczość, która stała się udziałem tego wspaniałego zespołu, bardzo zasłużonego dla Częstochowy i całego regionu poprzez śpiew liturgiczny, poprzez liczne koncerty i festiwale, kongresy, a uczestniczył w nich niemal we wszystkich krajach Europy i świata, zdobywał liczne nagrody. I dzisiaj w tym dziękczynieniu, podczas tej Eucharystii, pragnie powierzyć na nowo działalność tego zespołu, prosząc również o błogosławieństwo dla rodzin, szczególnie chorych, cierpiących, przebywających w szpitalach” - mówił o. Kilnar.

 

Dyrygentem Chóru ‘Pochodnia’ jest Jarosław Łyczka, a prezesem Zarządu Marek Wojtal.

Na zakończenie Eucharystii o. Nikodem Kilnar odczytał Akt Zawierzania Muzyków Kościelnych w Polsce.

 

Następnie głos zabrał Marek Wojtal, prezes Chóru ‘Pochodnia’: „Ten jubileusz to nasza pasja i zamiłowanie do śpiewu oraz tradycja naszych poprzedników. Już wielu śpiewaków z naszego grona odeszło do wieczności z nadzieją, że w domu naszego Ojca w Niebie, w chórach anielskich, pieśnią dalej będą chwalić Boga. Prosimy Cię Maryjo, wspieraj i błogosław nam w dalszej działalności artystycznej na kolejne lata, oraz wyproś u swojego Syna Jezusa Chrystusa potrzebne łaski i zdrowie w tak trudnym i niebezpiecznym czasie epidemii dla nas i dla naszych rodzin. (…) Maryjo, śliczna Pani, Tobie chwała i cześć! Prowadź nas do kolejnych jubileuszy”.

 

W przeddzień patronalnego święta muzyków kościelnych, w sobotę, 21 listopada, podczas Apelu Jasnogórskiego wybrzmiała modlitwa za wszystkich, posługujących grą i śpiewem w świątyniach. Zaśpiewała reprezentacja Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego Pueri Claromontani pod dyrekcją s. Marii Bujalskiej.

 

„Polecamy tych, którzy swą działalnością muzyczną w Kościele ubogacają liturgię, pomnażają kulturę sakralną i muzyczną Kościoła - modlił się prowadzący Apel Jasnogórski o. Sebastian Matecki, paulin - Powierzamy wszystkich organistów, dyrygentów, kompozytorów, kantorów, kapelmistrzów, schole, nasze jasnogórskie chóry, dziś reprezentowane na Apelu przez młodzież Chóru Chłopięcego Pueri Claromontani”. Młodzi chórzyści odśpiewali dziesiątek różańca oraz pieśń na zakończenie.

 

„Raz jeszcze dziękujemy siostrze Marii i naszemu chórowi jasnogórskiemu Peuri Claromontani za uświetnienie Apelu Jasnogórskiego wspólnym śpiewem” - dziękował o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

 

Jasna Góra to jeden z najważniejszych w kraju ośrodków muzycznych. To właśnie tu w połowie XVI w. z inicjatywy paulinów powstała Kapela jasnogórska, którą początkowo tworzyli sami zakonnicy. Niespełna dwa wieki później w jej skład wchodzili już muzycy świeccy. Z jej szeregów wyszło wielu wybitnych kompozytorów. Kapela przetrwała do wybuchu pierwszej wojny światowej. Dziś jej dorobek jest znaczący i systematycznie udostępniany szerszemu gronu melomanów.

 

„Po tej Kapeli zachował się ogromny zbiór ponad 3 tys. kompozycji, ponad 2,5 tys. rękopisów i ponad 500 druków, które są również w tej chwili digitalizowane, przepisywane i nagrywane w ramach serii Jasnogórska Muzyka Dawna. To wielki wkład w polską kulturę, chcemy to udostępnić szerokiemu gronu wykonawców, miłośników muzyki dawnej na całym świecie” - mówi paulin o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Innym dowodem troski o chwałę Bożą wyrażaną w pięknie muzyki liturgicznej na przestrzeni dziejów są liczne instrumenty, które zachowały się w sanktuarium.

 

„To większy zbiór zabytkowych instrumentów po jednolitej kapeli w Polsce. Ten cały zespół instrumentów został poddany gruntownej renowacji i przygotowujemy aktualnie wydanie katalogu tego instrumentarium w formie albumowej z opisem poszczególnych sekcji instrumentalnych, z esejem na temat muzyki jasnogórskiej. To będzie ogromny wkład też w dzieje poznawcze instrumentów, budowy tych instrumentów, udoskonaleń jakim były poddawane te instrumenty” - dodaje o. Kilnar.

 

Obecnie na Jasnej Górze kilka podmiotów na różne sposoby przyczynia się do rozwoju muzyki liturgicznej. Są to przede wszystkim chóry, Jasnogórski Oktet i Orkiestra Dęta, organiści oraz Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska. Działa także Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna, Szkoła Muzyczna I i II stopnia, podkomisja muzyczno-historyczna powołana do zbadania liturgii muzycznej paulinów w średniowieczu. Nad opracowaniem i konserwacją jasnogórskiego instrumentarium czuwa specjalna komisja.

 

jasnagora.com