logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Na Białych Morzach trwa II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny
 


17 listopada w Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie rozpoczął się II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Towarzyszy mu hasło „Małżeństwo – wybór czy dar? Refleksja nad narzeczeństwem i początkami życia małżeńskiego”. Wydarzenie potrwa do soboty 19 listopada, a zakończy je Msza św. pod przewodnictwem kard. Gerharda Müllera. Wraz z uczestnikami modlić będzie się młodzież Archidiecezji Krakowskiej oraz abp Marek Jędraszewski.


Najważniejsze naukowe wydarzenie roku akademickiego

 

Kongres otworzył rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, który zauważył, że los rodziny zawsze był niezwykle bliski św. Janowi Pawłowi II i stanowił ważny punkt jego nauczania zarówno jako następcy św. Piotra, jak i wcześniej jako metropolity krakowskiego czy duszpasterza studentów. – Dla Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II rozpoczynający się II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny jest najważniejszym naukowym wydarzeniem tego akademickiego roku – podkreślał ks. prof. Tyrała, dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację. Odczytał również list, który do uczestników skierował Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek.

 

Wykład inauguracyjny wygłosił były Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, Carl Anderson. Wskazał on na największe zagrożenia, z jakimi mierzą się wierzący we współczesnym świecie. Podkreślił także fundamentalne znaczenie nauczania Papieża Polaka na temat rodziny dla Kościoła i jego odnowy dzisiaj. Jako wzór współpracy pomiędzy duchownymi, a świeckimi podał przyjaźń, jaka łączyła ks. Karola Wojtyłę z Jerzym Ciesielskim, obecnie kandydatem na ołtarze. Dyrektor Wydziału Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, ks. dr Paweł Gałuszka przypomniał, że w ramach przygotowań do kongresu, zapytano młodych, o to, czym jest dla nich sakrament małżeństwa. Wiele odpowiedzi było dla duszpasterza budujące, jednak część pokazała i potwierdziła problemy, o których mówi się od dawna.


– Często mam wrażenie, że jest pewnego rodzaju obojętność w kontekście życia rodzinnego, małżeńskiego, wyborów, które stoją przed młodymi ludźmi. Wydaje się, że nie są zainteresowani, że kwestia budowania małżeństwa, budowania rodziny to jest dla nich taki temat poboczny. A ten właśnie kongres pokazuje, że małżeństwo oparte na sakramencie i rodzina budowana na małżeństwie, to jest jakiś kolejny, naturalny etap w życiu człowieka – tłumaczył ks. dr Gałuszka.

 

Rodzina to papierek lakmusowy całej teologii

 

W centrum zainteresowania II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny znaleźli się narzeczeni oraz pary w pierwszych latach po ślubie. Dyskusję rozpoczęła teologiczna refleksja. – Teologia oferuje dzisiaj zadziwiająco atrakcyjną wizję małżeństwa i rodziny, w której doświadczenie cielesności – w całej jego dynamice – współgra z dziejami trynitarnego podarowania się człowiekowi w łasce. Odkrywamy dzisiaj nie tylko wagę rodziny w planach Bożych, ale przede wszystkim jej teologiczną wartość, jej bycie papierkiem lakmusowym całej teologii, całej ekonomii boskiego trynitarnego działa – mówił moderujący pierwszą sesję ks. prof. Robert Woźniak. W tej części głos zabrali prof. Barbara Strzałkowska, ks. prof. Jose Granados i ks. prof. Robert Woźniak.

 

Dalsza refleksja skoncentrowana była na relacji pomiędzy Sacrum a Profanum. – W obecnym klimacie niepewności dotyczącej przyszłości tradycyjnej rodziny, która musi stawić czoła nowym pomysłom na życie małżeńskie i rodzinne, poszukujemy dobrych i sprawdzonych wzorców rodzinnych – wyjaśniał ks. prof. Tomasz Kłaj. O wyzwaniach, zarówno tych medialnych, politycznych, jak i społeczno – kulturowych, mówili ks. prof. Michał Drożdż, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz oraz prof. Sergio Belardinelli.

 

Duchowa przygoda

 

Drugi dzień wydarzenia organizowanego m.in. przez Wydział Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Archidiecezję Krakowska poświęcony był głównie małżeńskiej duchowości. – Małżeństwo to głęboka duchowa przygoda i tylko Łaska sprawia, że jest ona możliwa – podkreślała Costanza Mirano, dziennikarka włoskiej RAI i moderatorka pierwszej piątkowej sesji. Swoim doświadczeniem dzielili się m.in. Ludmiła i Stanisław Grygielowie, małżonkowie i przyjaciele św. Jana Pawła II. – Fundamentem wspólnoty małżeńskiej jest wierna, trwała miłość. Małżonkowie winni się uczyć od Boga, poznawać jak on kocha – tłumaczyła Ludmiła Grygiel. O. prof. Jarosław Kupczak OP rozszerzał kwestię rodzicielskiego sensu ciała, odwołując się przy tym do „teologii ciała” Karola Wojtyły.

 

Podczas popołudniowej sesji uczestnicy II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny pochylali się nad „tajemnicą ojcostwa i macierzyństwa”. Dyskusję moderował bp Jean Laffitte, prałat Suwerennego Wojskowego Zakonu Militarnego.

 

Spotkanie z młodymi

 

Sobota będzie ostatnim dniem kongresu, organizowanego na krakowskich Białych Morzach. Głównymi tematami będą polityka prorodzinna oraz stosunek państwa do małżeństwa i rodziny. Uczestnicy poruszać będą kwestię czystości przedmałżeńskiej oraz stwierdzenia nieważności tego sakramentu.

 

Swoje wystąpienie wygłosi m.in. kard. Gerhard Müller. Głos zabierze również abp Marek Jędraszewski. II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny zakończy wspólna Eucharystia w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Przewodniczyć będzie jej były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a homilię wygłosi metropolita krakowski. W modlitwie uczestniczyć będą też młodzi z całej archidiecezji, którzy do stolicy Małopolski przyjechali na Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Odbywa się ono w ramach obchodów diecezjalnego Dni Młodzieży, który decyzją papieża Franciszka przeniesiony został na uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

 

Organizatorami II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny są Wydział Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Fundacja Towarzyszenia Rodzinie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Archidiecezja Krakowska. Patronem wydarzenia oraz jego inicjatorem jest metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

 

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
www.diecezja.pl