logo
Niedziela, 01 października 2023 r.
imieniny:
Teresy, Heloizy, Igora, Remigiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Na obradach Rady Biskupów diecezjalnych o beatyfikacji Rodziny Ulmów
 


- Choć to wielkie wyzwanie, przede wszystkim logistyczne, jesteśmy gotowi na uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej - powiedział abp Adam Szal. Podczas dzisiejszych obrad Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze metropolita przemyski przedstawił stan przygotowań do wrześniowej uroczystości. Podkreślono, że historia rodziny Ulmów jest również wezwaniem do szacunku do życia i wobec wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie.

 

Abp Szal podsumował inicjatywy świeckich instytucji oraz archidiecezji przemyskiej, których celem było upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie rodziny Ulmów, kultywowanie pamięci o postawie Polaków ratujących osoby narodowości żydowskiej pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej, a także budowanie wspólnoty wokół rodziny i wartości, które niesie rodzina.

 

Przypomniał o specjalnie stworzonej stronie: ulmowie.pl, która do dnia 24 sierpnia odnotowała 4,5 mln odsłon, ostatnio to ponad 50 tys. wejść na stronę dziennie. Tu też można znaleźć nowennę w duchu Ośmiu Błogosławieństw przygotowująca do wydarzenia.

 

Udział w uroczystości zgłosiło do tej pory ok. 31 tys. wiernych, 79 biskupów, w tym kilku kardynałów, ok. 800 kapłanów będzie koncelebrowało Mszę św. Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, watykański prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 

Jak zaznaczył abp Szal uroczystości rozpocznie już w wigilię, 9 września, specjalne Podkarpackie Spotkanie Młodych zwieńczone koncertem promującym wartość życia i rodziny.

 

Abp Szal zauważył, że czas po beatyfikacji będzie ważnym okresem, by uwrażliwiać na te wartości, których uczy życie, postawa i męczeństwo podkarpackiej rodziny czasu bestialstwa wojny.

 

24 września na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin rozpocznie się peregrynacja relikwii nowych błogosławionych w poszczególnych diecezjach. W archidiecezji przemyskiej rozpoczęła się realizacja projektu „Czas na Rodzinę”.

 

Metropolita częstochowski wyraził nadzieję, że beatyfikacja rodziny Ulmów przyczyni się do dowartościowania sakramentu małżeństwa. Obchód liturgiczny, wspomnienie nowych błogosławionych będzie 7 lipca, a więc w rocznicę zawarcia przez Józefa i Wiktorię Ulmów sakramentu małżeństwa 7 lipca 1935r. Ten termin zostanie ogłoszony podczas beatyfikacji.

 

- Spodziewamy się, że czas po beatyfikacji będzie czasem poświęconym rodzinie - powiedział abp Szal.

 

Podczas dzisiejszych obrad Rady Biskupów Diecezjalnych podjęto też temat przygotowań do rzymskiej pierwszej sesji Synodu o synodalności, która rozpocznie się pod koniec września. Biskupi zapoznali się z przygotowanym na to spotkanie Instrumentum laboris, czyli dokumentem roboczym. Przedstawiono inicjatywy, które zostaną podjęte z tej okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Zostały też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce, jak nowy rok szkolny czy zbliżające się wybory parlamentarne.

 

Jutro 26 sierpnia biskupi będą uczestniczyć w obchodach Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

 

Biuro Prasowe
www.jasnagora.com