logo
Sobota, 10 kwietnia 2021 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Na ratunek Pigmejom - Medycy dla Monasao
 


Już 8 marca wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio – dr Dominik Chmiel i Marek Mirzejewski - wyjadą do Monasao w Republice Środkowoafrykańskiej, aby szkolić personel przychodni zdrowia. Dziś nie pracuje tam żaden wykształcony medyk. Na miejscu jest jedynie grupa osób udzielających podstawowej pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Dzięki wolontariuszom z Redemptoris Missio wiedza i umiejętności personelu wzrosną. To początek programu, który pozwoli stworzyć w Monasao samodzielną i profesjonalną opiekę zdrowotną.


Wolontariusze oprócz szkolenia personelu będą także edukować lokalną ludność jak zachować dobre zdrowie oraz wspomagać ośrodek zdrowia w codziennej pracy. Razem z nimi do Monasao trafi także sporo przydatnego sprzętu medycznego. Projekt jest ważny z uwagi na szczególnie trudną sytuację panującą w Republice Środkowoafrykańskiej. Od wielu lat trwa tam wojna domowa, a społeczeństwo nie ma dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji.


Relacja z wolontariatu medyków będzie publikowana na Facebooku Fundacji Redemptoris Missio. O tym jak wesprzeć działania wolontariuszy można przeczytać pod adresem redemptorismissio.org.


Medycy dla Monasao – charakterystyka projektu

 

Cel

Podnieść jakość i dostępność opieki zdrowotnej w miejscowości Monasao w Republice Środkowoafrykańskiej poprzez kompleksowe wyszkolenie i usamodzielnienie lokalnego personelu.


Czas

Marzec – kwiecień 2021 r.


Wolontariusze
Dr Dominik Chmiel – ratownik medyczny, wykładowca akademicki, autor podręczników dla studentów i licznych publikacji z zakresu medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego.
Marek Mirzejewski – ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem praktycznym, instruktor kursów pierwszej pomocy.


Otoczenie

Republika Środkowoafrykańska graniczy z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem. Jest zamieszkiwana przez
4 983 000 przy gęstości zaludnienia 9 osób/km².


Monasao jest położone w południowo-zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej.
Monasao i okoliczne miejscowości są terenem działań misji katolickiej. W miejscowości od 1994 roku działa ośrodek zdrowia, w którym miesięcznie przyjmowanych jest ok. 350 pacjentów.


Planowane działania

- wieloaspektowe szkolenie lokalnego personelu w zakresie podstaw anatomii, fizjologii i patofizjologii oraz pierwszej pomocy i elementów medycyny ratunkowej,
- szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla lokalnej ludności,
- doposażenie przychodni w sprzęt medyczny i zebranie informacji o dalszych potrzebach sprzętowych ośrodka.
W ramach działań edukacyjnych będą prowadzone wykłady, ćwiczenia i pokazy. Część zajęć będzie miała charakter praktyczny i będzie się odbywała w lokalnej przychodni zdrowia, za zgodą wszystkich zainteresowanych. W zajęciach edukacyjnych będą mogli uczestniczyć również pracownicy ośrodków zdrowia spoza Monasao.


Lokalnym koordynatorem projektu jest misja katolicka w Monasao prowadzona przez ks. Wojciecha Lulę. Organizatorem projektu jest Fundacja Redemptoris Missio.

 
medycynamisjach.org