logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Piotr Kraśko
"Na Żywo" z Ojcem Świętym
 


Zapis czatu z dnia 8 października 2003 r.

"Na Żywo" z Ojcem Świętym
Piotr Kraśko

Piotr Kraśko

Piotr Kraśko
należy do najbardziej lubianych prezenterów telewizyjnej Jedynki. Na ekranie pojawia się od blisko dziesięciu lat, w tym czasie przeprowadził dziesiątki wywiadów z wieloma znanymi osobami.

12 października 2003 r., w godz. 20:15 - 21:45 Telewizyjna Jedynka nadała specjalne wydanie programu "Na Żywo". Wyjątkowi Goście rozmawiali w programie o najważniejszych osiągnięciach 25. lat Pontyfikatu Jana Pawła II.

Z Sali Klementyńskiej w Watykanie Piotr Kraśko łączył się z Tomaszem Kamelem w Wadowicach, Kamilem Durczokiem na Jasnej Górze, Iwoną Schymallą w Krakowie i Markiem Czyżem w Warszawie. Do wszystkich tych miejsc zaproszeni zostali przyjaciele Ojca Świętego oraz wybitni hierarchowie Kościoła, politycy i intelektualiści. M.in.: kard. Angelo Sodano, kard. Achille Silvestrini, kard. Roger Etchegaray, prof. Rocco Buttiglione, George Weigel, kard. Franciszek Macharski, prof. Wanda Półtawska, prof. Jerzy Janik, bp Paweł Anweiler /Kościół Ewangelicko-Augsburski/, bp Adam Dyczkowski, o. Jan Góra, Marek Skwarnicki, dzieci przyjaciół Ojca Świętego, którym udzielał Chrztu, Lech Wałęsa, Jan Nowak-Jeziorański, abp Stanisław Nowak, bp Zygmunt Zimowski, Prymas Polski kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk oraz kard. Giovanni Battista Re
 

 

Piotr Kraśko: Dzień Dobry. Witam wszystkich Czatolików :)

admin: witam również wszystkich - prosimy o zadawanie pytań, myślę, że zwłaszcza na temat realizacji najbliższego programu "Na żywo"

Darko18: jak wyglądały Pana studia?

Piotr Kraśko: Studiowałem na Wydziale Wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i do tej pory uważam, że były to fantastyczne studia i doskonały wydział. Większość moich przyjaciół po studiach dziś świetnie sobie radzi.

Bleki: Czy nigdy nie myślałeś, by zostać księdzem?

Piotr Kraśko: Na początku liceum zastanawiałem się nad tym i to dość intensywnie, ale w końcu absolutnie zwyciężyła miłość do koleżanki z 2b i juz więcej nie wracałem do tych rozważań.

kot: Witam:) pytanie do Miłego Gościa: Czy jest Pan wierzący a jeśli tak to w jaki sposób godzi Pan wiarę z tym, co paskudne w TV?

Piotr Kraśko: Jestem wierzący i myślę, że każdy z nas stoi przed dylematami jak godzić wiarę z tym co czasem widzimy. Niezależnie od tego, czy pracujemy w mediach, szpitalu, kancelarii prawnej, czy gdziekolwiek indziej. Każdego ogarniają czasem wątpliwości. Sam raczej boję się ludzi, którzy uważają, że są nieomylni i w 100% zawsze maja rację.

papacz: Jaka była Pana droga do telewizji?

Piotr Kraśko: Zabrzmi to banalnie i niewiarygodnie, ale był to przypadek. Kilku moim przyjaciołom ze studiów zaproponowano by w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym przygotowali swój program. Oni zaproponowali mi współpracę. W końcu przyjaciele zajęli się czymś innym a ja do dziś zostałem w telewizji.

Bleki: Czy choroba Kamila Durczoka nie wprawiła Cię w "kryzys"? (zdaje się że to Twój przyjaciel)

Piotr Kraśko: Wprawiła tak, ale myślę, że jest to też bardzo budująca historia. Sposób w jaki radził sobie z chorobą Kamil budził naprawde mój podziw. To naprawde świetny facet. A to, że publicznie powiedział o niej - myślę, że wielu ludziom którzy przechodzą przez tę chorobę bardzo pomogło.

Bleki: Czy w świecie telewizji publicznej są ludzie, którzy otwarcie przyznają się do swojej wiary?

Piotr Kraśko: W świecie telewizji publicznej znam bardzo mało ludzi, którzy nie przyznają się publicznie do swojej wiary. W końcu żadna inna stacja nie nadaje tylu godzin programów katolickich i żadna inna stacja tak obszernie nie ralcjoinuje wszystkiego co związane jest np. z Janem Pawłem II.

admin: Właśnie. Przejdźmy może do sprawy programu "Na żywo", który będzie emitowany za kilka dni. Jak doszło do tego pomysłu?

Piotr Kraśko: Rok temu zrealizowalismy program nadawany z Watykanu i Wadowic i już wtedy mysleliśmy o tym, że 25 rocznicę trzeba będzie uczcić w jakiś wyjątkowy sposób. To 25 lat niezwykłego pontyfikatu, który nieodwracalnie zmienił oblicze Kościoła i świata. Cieszę się, że będziemy mogli o tym rozmawiać z fascynującymi ludźmi w Watykanie, Wadowicach, Krakowie, Warszawie i Częstochowie.

wert: Czy był Pan kiedyś na audiencji prywatnej u Papieża lub czy mial Pan możliwosc rozmowy z Janem Pawlem II?

Piotr Kraśko: Byłem na Mszy prywatnej u Ojca Świętego i było to niezwykłe przeżycie. Okazji do rozmowy nie miałem, ale uczestnictwo w tej Mszy było już dla mnie czymś wyjątkowym.

admin: czy w czasie programu "Na Żywo" pojawi się Ojciec Swiety?

Piotr Kraśko: Dziś jeszcze trudno mi o tym mówić. Bylibyśmy bardzo szczęśliwi gdyby było to możliwe...

wert: Jakie pytanie chciałby Pan zadać Papieżowi?

Piotr Kraśko: Boję się tego, że tych pytań jest zbyt wiele. Doświadzczenie wielu dziennikarzy, którzy byli bardzo blisko Papieża i mogli z nim chociaz chwilę porozmawiać jest takie, że zazwyczaj byli tak przejęci, ze zapominali o całym przygotowanym planie rozmowy i pełni emocji improwizowali.

wert: Czy wśrod zaproszonych do programu gości jest przyjaciel Papieża ks. Mieczysław Maliński?

Piotr Kraśko: ks. Mieczysław Maliński nie. Będą z nami m.in. kardynał Angelo Sodano, kardynał Roger Etchegaray, kardynał Silvestrini, Prymas Polski Józef Glemp, kardynał Macharski, a w Wadowicach przyjaciele i dzieci przyjaciół Ojca świętego, którym udzielał chrztu

Bleki: Co jest najtrudniejsze w pracy, grdzie trzeba spotykać się z drugim człowiekiem?

Piotr Kraśko: Zrozumieć, wysłuchać. Myślę, że o wiele łatwiej mówić niż słuchać, a umiejętność słuchania w pracy dziennikarza jest absolutnie tak samo ważna.

tomek_: czy odczuwa Pan jakąś szczególną tremę przed zbliżającym się spotkaniem?

Piotr Kraśko: Oczywiście. To wielkie wyróżnienie być zaangażowanym w ten projekt, ale i wielka odpowiedzialność, by był on zrealizowany tak, by oglądający nas widzowie poczuli, że to rozmowy i obrazy, które chcieli zobaczyć własnie tego dnia, że dowiedzieli się czegoś ważnego.

admin: Realizacja takiego programu to zapewne ogromne przedsięwzięcie, czy ktoś policzył ilu ludzi przygotowywuje to spotkanie?

Piotr Kraśko: Trudno teraz policzyc ile osob bierze udzial w przygotowaniu programu... Zapewne wiekszość zostanie wymieniona w napisach koncowych :) Jest to jednak najlepsza załoga Redakcji Audycji Programów Publicystycznych Telewizyjnej Jedynki, którą kieruje Krzysztof Tadej.
Ja niestety muszę się już z Państwem pożegnać. Dziękuję za wszystkie pytania. Mam nadzieję, że na niektóre uda nam się odpowiedzieć też podczas Programu "Na Żywo", który będzie już w najbliższą niedzielę o 20.15 w TVP1.

admin: dziękujemy również

Piotr Kraśko: Do zobaczenia!

 

Telewizja Polska otrzymała przesłanie Ojca Świętego z Watykanu, które dotyczy specjalnego wydania programu "Na Żywo".
Program "Na Żywo" zrealizowała Redakcja Audycji Publicystycznych Programu 1 TVP. Emisja w Programie 1 TVP i TV Polonia odbyła się w niedzielę 12 października br. o godz. 20:15.

 

TEKST PRZESŁANIA OJACA ŚWIĘTEGO:

"Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać" - te słowa zapisane przez św. Łukasza przychodzą mi na myśl w dniach, które przybliżają nas do 25-lecia pontyfikatu. Te słowa wypowiadam i dziś, dziękując Bogu za wszelkie dobro, jakie w tym ćwierćwieczu zechciał wzbudzić w sercach ludzkich, w Kościele i w świecie. Dobro bowiem, jakie zostało przywołane podczas tego programu, to Jego dzieło - dzieło miłości Ojca i Syna w mocy Ducha Świętego.

Jestem wdzięczny organizatorom, szczególnie Telewizji Polskiej, i wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tym "rodzinnym" spotkaniu. Dziękuję za życzenia i za wszelką dobroć, jaką jestem otaczany. Niech Bóg wam wynagrodzi.

Z serca wszystkim błogosławię.
Jan Paweł II

 
Zobacz także
Siostra Mariola Kłos - salezjanka
Siostra Mariola Kłos - redaktorka odpowiedzialna i prowadzącą od 5-ciu lat program dla dzieci "ZIARNO". Co tydzień w sobotę rano blisko milion osób, zwłaszcza dzieci, zasiada przed ekranem swoich telewizorów by oglądnąć ten program...
 
Siostra Mariola Kłos - salezjanka
Dominik Landert - aktualnie pełni służbę w papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Pochodzi z Zurychu, jego ojciec jest Szwajcarem ale mama urodziła się w Warszawie a on sam wielokrotnie odwiedzał w Polsce krewnych i znajomych...
 
ks. Łukasz Kleczka SDS
Jesteśmy pokoleniem epoki szumu, zgiełku, i niepokoju. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań technicznych, które bardzo często wiążą się ze wzrostem decybeli. Widzimy wielu młodych ludzi ze słuchawkami walkmanów na uszach. Słuchanie głośnej muzyki nie jest już nowością. Nawet na dworcach kolejowych wielkich miast przez megafony nadawana jest muzyka...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS