logo
Środa, 29 czerwca 2022 r.
imieniny:
Pawła, Piotra, Salomei – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa
materiał własny
 


Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa

Wiele tradycyjnych nabożeństw zniesiono, a nie zastąpiono ich nowymi. Powstała pustka. Kiedy byłem dzieckiem, słyszałem często o nabożeństwie do Serca Pana Jezusa w pierwszy piątek miesiąca. Dziś o tym nic się nie mówi. Czy to nabożeństwo naprawdę zniknęło?

Nie, nabożeństwo na Najświętszego Serca Pana Jezusa nie zniknęło w Kościele, a przynajmniej nie powinno zniknąć. Jest ono najbardziej biblijne wśród wszystkich nabożeństw sprzed Soboru Watykańskiego II. Od kiedy serce jest symbolem miłości, człowiek wierzący, myśląc o sercu, rozważa wielką miłość Boga do ludzi. Prorocy, zwłaszcza prorok Ozeasz, mówiąc o niezgłębionej miłości Bożej, niejednokrotnie stosują obraz serca. W Nowym Testamencie św. Jan stwierdza, że serce Jezusa ukrzyżowanego zostało przebite włócznią i że z tego serca natychmiast wypłynęła krew i woda, czyli symbole podstawowych sakramentów Kościoła: chrztu i Eucharystii, dzięki którym zostaliśmy odkupieni i przez które nieustannie się odnawiamy do nowego życia (J 19, 34).

Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa cieszyło się ogromną popularnością wśród katolików przed Soborem. Zyskało ono rozgłos dzięki objawieniom się Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque, francuskiej zakonnicy ze zgromadzenia wizytek, w w. XVII.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Czy świeccy mogą pokropić wodą święconą zgromadzonych Mszy świętej, a w Środę Popielcową posypać głowy popiołem? Wydaje mi się, że jest to nadużycie, gdyż - te czynności należą wyłącznie do obowiązków kapłańskich. Pełnienie ich przez ludzi świeckich wynika - moim zdaniem - ze źle rozumianego pojęcia "dowartościowania" człowieka w Kościele.
 
br. Wojciech Czywczyński OFMCap

Kto pielęgnuje milczenie, może zbliżać się do Boga skuteczniej niż poprzez mnogość ludzkich relacji i rozmów. Jak to możliwe? Pustelnicy znają ten sekret od wielu wieków. Odkrywają go na osobności z Bogiem i we wspólnocie braci.

 

Z ojcem Mateuszem Kolbusem, przeorem eremu kamedułów w Krakowie rozmawia br. Wojciech Czywczyński OFMCap

 
Fr. Justin
Kościół podobno nie ma nic przeciwko paleniu zwłok, jeśli zmarły nie odniósł się do tej sprawy z pogardą dla nauki o zmartwychwstaniu ciał. Ojciec jednak radził raczej grzebać na cmentarzu i oddać ciału hołd. Stwierdzam jednak, że coraz więcej Polaków z powojennej emigracji pali zwłoki.
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm