logo
Piątek, 17 września 2021 r.
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Najciekawsze święte miejsca, które musisz odwiedzić
 


Biuro podróży CARTER® oferuje nietuzinkowe podróże "szyte na miarę" oraz indywidualne wycieczki objazdowe, podążające szlakiem wiary. Dzięki takim spersonalizowanym wyjazdom, bez pospiechu i stresu można odkrywać tajemnice zabytków oraz skupić się na podziwianiu miejsc z dala od tłumów, w swoim własnym tempie. Warto rozważyć taką opcję podróżowania w szczególności w obecnych czasach, gdzie wyjazdy w dużych grupach nie są bezpieczne. Poniżej zapraszamy do lektury o naszych 3 wybranych świętych miejscach na mapie świata. Pierwsze z nich to niesamowita bazylika w tętniącym życiem mieście Meksyk, drugie to miejsce spoczynku świętego Jakuba na szlaku pielgrzymkowym w Santiago de Compostella; trzecie to malownicze miasteczko El Rocío poświęcone złotej madonnie w słonecznej Andaluzji.

 

Bazylika Matki Bożej z Guadalupy w stolicy Meksyku

 

Niemalże największa, bo druga co do wielkości liczba katolików na całym świecie skupia się w Meksyku. Aż 81% tamtejszej populacji deklaruje oddanie dla wiary chrześcijańskiej, co daje mu również czołową pozycję wśród licznej rzeszy wiernych skupiających się w pozostałych krajach Ameryki Łacińskiej. Nie dziwi więc fakt, że w tamtejszych rejonach napotyka się wiele miejsc, w których tłumy oddają cześć Bogu Ojcu, Jezusowi Chrystusowi, a także Jego Matce.


Bazylika Matki Bożej z Guadalupy w Mexico City ma moc przyciągania wiernych i gromadząc niemal 20 milionów pielgrzymów rocznie, zasługuje na miano drugiego Watykanu. Ludzie przybywający z całego świata do tego największego po stolicy apostolskiej sanktuarium oddają cześć Matce Bożej. W ten sposób upamiętniają miejsce jej objawienia się w 1531 roku skromnemu Indianinowi Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac. Mała kaplica powstała w tym miejscu wkrótce ulegnie rozbudowie na miarę tego wydarzenia, upamiętniając zarazem cudowne nawrócenia i uzdrowienia.


Uwagę pielgrzymów i turystów zwraca architektura bazyliki upodabniająca ją do pustynnego namiotu, niemalże identycznego z mojżeszowym, który wzniesiono u podnóża góry Synaj. Twórcy świątyni, wykorzystując symbolikę, umieścili na jej szczycie krzyż, którego podstawą jest litera M, oznaczająca ważne dla tego miejsca słowa, czyli Maryja i Meksyk. Okazała bazylika mieści w środku 12 tys. osób, a mimo to wszyscy mogą zobaczyć widoczny z każdego punktu kościoła cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny z Guadalupy. Odwiedzając Meksyk warto zatrzymać się tam na dłużej aby poznać kulturę i historię i pozwiedzać imponujące kościoły oraz bogato zdobione klasztory.


Santiago de Compostella w hiszpańskiej Galicji (grób świętego Jakuba)


Jedna z najważniejszych świątyń pielgrzymkowych świata, czyli Santiago de Compostella, przenosi szlak wiary chrześcijańskiej do północno-wschodniej Hiszpanii, a dokładnie jej prowincji A Coruna i jest stolicą regionu Galicja, położoną na zachodnim pogórzu Gór Kantabryjskich około 35 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Ta lokalizacja skupia uwagę chrześcijan, ale też historyków czy znawców sztuki, a także wzbudza podziw wśród zwykłych turystów. Co tak bardzo ich przyciąga do tego miejsca?


Mieszczący się w środku świątyni grób świętego Jakuba, ucznia Jezusa Chrystusa i apostoła, jest powodem powszechnego uznania oraz potęgi duchowej tej budowli. Od 813 roku Pole Gwiazd, czyli Campus Stellae, a także samo imię Jakub wiążą ze sobą od wieków nazwę miasta Santiago de Compostella z cudem Bożym. Mówi on o nagłej światłości spadających na ziemię gromad ciał niebieskich, które odsłaniają przed światem nieznane miejsce pochówku człowieka bliskiego niegdyś Chrystusowi.


Okazały kształt kaplicy pochodzi z 1075 roku, a jej monumentalizm oraz przepych wnętrza są dziełem architektury romańskiej. Świątynia ta jest związana z istniejącą od ponad 1000 lat i wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO drogą świętego Jakuba, która według tego, co napisał o niej niegdyś Goethe, ukształtowała całą Europę. Ten ważny trakt pielgrzymkowy porównuje się do tych z Rzymu czy Jerozolimy. Odróżnia go jednak od tamtych szlaków cenny historycznie i oznaczający tę trasę symbol, którym jest muszla świętego Jakuba.


El Rocio, Park Narodowy Doñana w Andaluzji


Zazwyczaj spokojna, pełna powagi i skupienia pielgrzymka przybiera też czasem inne, wyjątkowe oblicze. Hiszpański szlak wędrówki zmierzającej do umocnienia wiary wytycza też drogę prosto do Andaluzji. Co roku na terenach tamtejszego Parku Narodowego Donana w prowincji Huelva odbywa się pełna śmiechu i tańca widowiskowa fiesta na cześć Matki Boskiej Dziewicy i Zesłania Ducha Świętego z del Rocio, która ma miejsce pięćdziesiąt dni po zakończeniu Wielkiego Tygodnia.


Cudownej figurce, odnalezionej niegdyś w tym miejscu przez myśliwego w korze drzew, przypisuje się między innymi ochronę tamtejszej ludności przed zarazą. Ustawiona w świątyni, odbudowanej ze zniszczonego przez trzęsienie ziemi XIII-wiecznego sanktuarium, wzbudza podziw, zrzeszając ludzi w milionowych procesjach. W 1993 roku oddał jej pokłon również Jan Paweł II, którego pomnik i obraz upamiętniające to zdarzenie także można tam zobaczyć.


Oprócz bijącej nieskazitelną bielą świątyni z del Rocio wpisującej się w jego architekturę na szczególną uwagę zasługuje samo miasteczko, w którym wciąż udaje się zatrzymać czas. Indywidualna pielgrzymka niezwiązana z hucznie obchodzonym Świętem Zesłania Ducha Świętego doskonale łączy się ze zwiedzaniem zakątków del Rocio, które bez komunikacji i infrastruktury drogowej, a tylko z zaprzęgiem konnym ma unikalny, westernowy wręcz klimat. Czyste powietrze, dobre jedzenie i gorące, hiszpańskie słońce determinują decyzję, by podążanie szlakiem wiary rozpocząć właśnie od Andaluzji.


Poszukujesz wyjątkowej wycieczki szlakiem wiary w wersji komfortowej, z indywidualnym przewodnikiem?

 

Biuro podróży CARTER®
artykuł sponsorowany

_____________________________________________________
Inspiracje podróżnicze: https://carter.eu/blog/

CARTER® serdecznie zaprasza do kontaktu:
tel: 22 392 60 16/17, kom.: 509 601 246, travel@carter.eu
Biuro ul. Hoża 50/23 w Warszawie

 

tagi: prywatne pielgrzymki, luksusowe wycieczki, wczasy Hiszpania, wycieczki Meksyk, pielgrzymki Meksyk, Meksyk z biurem podrozy, Andaluzja