logo
Sobota, 31 października 2020 r.
imieniny:
Urbana, Krzysztofa, Wolfganga – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Narodzenie Jezusa początkiem nowej ery
materiał własny
 


Narodzenie Jezusa początkiem nowej ery

W którym roku narodził się Jezus Chrystus?

Narodzenie Jezusa zapoczątkowało nowy okres dziejów - erę chrześcijańską. Od tego wydarzenia zaczęła się rachuba lat. Ponieważ Jezus żył na ziemi 33 lata, jak podaje tradycja, śmierć krzyżową poniósł w r. 33 naszej ery. Stąd papież Pius XI (Achilles Ratti, były nuncjusz apostolski w Warszawie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości) ogłosił rok 1933 jubileuszowym rokiem odkupienia z racji 1900-lecia śmierci Jezusa. Tradycyjnie obchodzimy rocznicę odkupienia według obecnej rachuby lat, aczkolwiek uczeni wykazali, że Jezus urodził się przynajmniej cztery lata wcześniej. Tę pomyłkę wprowadził rzymski opat Dionizy Mały, żyjący w w. VI. Oznaczył on początek ery chrześcijańskiej, przyjmując rok 753 od założenia Rzymu za rok narodzenia Pańskiego. Wiele państw przestrzega, przynajmniej w dziedzinie kultu, tradycyjnego sposobu liczenia lat. Na przykład buddyści zaczynają rachubę lat od śmierci Buddy, która nastąpiła 544 lat przed narodzeniem Jezusa Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Dlaczego Chrystus zajął miejsce grzeszników i umarł na krzyżu?
 
Fr. Justyn
Jak przedstawia się sytuacja Kościoła w Ziemi Świętej? Czy istnieje jeszcze Dom Polski zbudowany z ofiar żołnierzy polskich II korpusu generała Wł. Andersa?
 
ks. Hubert Nowak
Zaczynając w Imię Boże nowy rok, pomyślmy o imieniu, które wymawiamy w naszych modlitwach i które słyszymy w każdej Mszy św. – Jezus, Ten, który zbawia. „Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Matki” (Łk 2, 21). – Ów dzień ósmy, o którym wspomina Ewangelia, dzień obrzezania i nadania imienia nowonarodzonemu Jezusowi, nie przechodzi i dzisiaj bez echa.  
 
 
___________________
 
 reklama