logo
Sobota, 20 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Bernarda, Sabiny, Samuela, Sobiesława – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Narodzenie Jezusa początkiem nowej ery
materiał własny
 


Narodzenie Jezusa początkiem nowej ery

W którym roku narodził się Jezus Chrystus?

Narodzenie Jezusa zapoczątkowało nowy okres dziejów - erę chrześcijańską. Od tego wydarzenia zaczęła się rachuba lat. Ponieważ Jezus żył na ziemi 33 lata, jak podaje tradycja, śmierć krzyżową poniósł w r. 33 naszej ery. Stąd papież Pius XI (Achilles Ratti, były nuncjusz apostolski w Warszawie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości) ogłosił rok 1933 jubileuszowym rokiem odkupienia z racji 1900-lecia śmierci Jezusa. Tradycyjnie obchodzimy rocznicę odkupienia według obecnej rachuby lat, aczkolwiek uczeni wykazali, że Jezus urodził się przynajmniej cztery lata wcześniej. Tę pomyłkę wprowadził rzymski opat Dionizy Mały, żyjący w w. VI. Oznaczył on początek ery chrześcijańskiej, przyjmując rok 753 od założenia Rzymu za rok narodzenia Pańskiego. Wiele państw przestrzega, przynajmniej w dziedzinie kultu, tradycyjnego sposobu liczenia lat. Na przykład buddyści zaczynają rachubę lat od śmierci Buddy, która nastąpiła 544 lat przed narodzeniem Jezusa Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Mój sąsiad przez całe lato wybierał niedziele na koszenie trawy. Ponieważ ma duży obszar, przez dobre trzy godziny zakłócał niedzielny spokój wszystkim. Sam tez jest katolikiem. Gdy zrobiłem mu mały wyrzut, ze nie świętuje niedzieli po katolicku, ofuknął mnie i powiedział, że wolno, że lepiej coś robić niż grzeszyć.
 
Fr. Justin
W naszej pięknej katolickiej modlitwie "Zdrowaś Maryjo" jest - tak mi się wydaje - jakaś niekonsekwencja, gdyż mówimy: "Zdrowaś", tzn. "Bądź zdrowa", "Życzę Ci zdrowia". Przecież Matka Boża jest w niebie, w chwale niebieskiej, najbliżej swego Syna, Boga Ojca i Ducha Świętego. Czyż nie mam racji?
 
Dariusz Kowalczyk SJ
Mówimy: „Jestem wierzący. Wierzę w Boga”. Tak! Ale w jakiego Boga wierzymy? Czy rzeczywiście w Boga objawionego nam przez Jezusa Chrystusa, czyli w Boga w Trójcy Jedynego? Głośny niemiecki jezuita Karl Rahner ubolewał pół wieku temu, że chrześcijanie, choć wyznają Trójcę Świętą, to w gruncie rzeczy są „monoteistami” takimi jak np. muzułmanie. Modlą się do Boga, ale zapominają, że Bóg to nie jakiś monolit bez imienia, ale Ojciec, Syn i Duch Święty. 
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm