logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Nauczyciele, katecheci i dyrektorzy. Spotkania opłatkowe w Domu Arcybiskupów Warszawskich
 


Katecheci, nauczyciele ale też dyrektorzy szkół różnego typu i przedszkoli znajdujących się na terenie archidiecezji warszawskiej spotkali się w dniach 7-9 stycznia z kard. Kazimierzem Nyczem na dorocznych spotkaniach opłatkowych tego środowiska w Domu Arcybiskupów Warszawskich. - Współpraca szkoły z rodzicami – to współpraca niezastąpiona i nie wolno jej zaniedbać – podkreślił metropolita warszawski.
Tegoroczne spotkania odbywały się kontekście reformy oświaty i problemu tzw. „nakładających się” roczników. Od 1 września 2019 r. naukę w liceach rozpoczną zarówno absolwenci gimnazjów, jak i ośmioklasowych podstawówek – do czego odniósł się także kard. Nycz przypominając środowisku nauczycielskiemu o zadaniach szkoły w zakresie pomocy rodzinie. – Rodziny nikt nigdy nie zastąpi. A przypominamy sobie o tym także dlatego, żeby jeden drugiemu nie przejmował obowiązków a równocześnie żeby rodzina i szkoła chciały ze sobą dla dobra dziecka współpracować – zaznaczył.
 
Przedstawicielom władz oświatowych i dyrektorom szkół kard. Nycz przypominał o zasadzie pomocniczości w zakresie odpowiedzialności za oświatę. – Niewątpliwie jest potrzebna większa współpraca między odpowiedzialnymi za oświatę na poziomie państwa i samorządu. Wszelkie iskrzenia mogą się skończyć niedobrze dla tych, którzy są w oświacie najważniejsi czyli dla uczniów – przestrzegał metropolita warszawski.
 
Nauczycieli i katechetów zachęcał: Uzbrójcie się w cierpliwość i bądźcie mocni. Nie dajcie się wciągnąć w żadne rozgrywki natury politycznej czy innej, róbcie swoje dobrze! Ważne jest żeby nauczyciel i nauczycielka każdego przedmiotu, w tym także religii, dobrze wypełniał swoją misję. Róbmy swoje dobrze – to podstawowa odpowiedź na wszystkie wyzwania, także te nowe – stwierdził kard. Nycz.
 
Podzielił się też, spostrzeżeniem, że frekwencja na lekcjach religii w szkołach nierzadko wskazuje na to, że zabrakło świadectwa wiary domu rodzinnego. – Nie zwalniam was z odpowiedzialności, bo dużo zależy również od tego jaki jest katecheta. Znane są przypadki, że frekwencja zależy od charyzmy katechety. Dobry potrafił „odzyskać” klasę po poprzedniku, z którego lekcji młodzież się wypisywała. Dużo zależy od was, dlatego ważne jest, aby się stale dokształcać – zachęcał metropolita warszawski.
 
Spotkanie w Domu Arcybiskupów Warszawskich było okazją do złożenia sobie życzeń. Nauczyciele życzyli Kardynałowi „świeżości wiary, mocy nadziei i potęgi miłości, które znoszą wszelkie przeciwności” oraz światła Ducha Świętego w posłudze duszpasterskiej. – Mimo przewidywalnych trudności, życzę wam żeby to był rok głębokiej ewangelizacji w szkole. Będziecie często chodzić po peryferiach i szukać tych, którzy zginęli, albo się wahają. W ten sposób wypełnicie najważniejszą misję Kościoła, którą zostawił nam Jezus w słowach „Idźcie na cały świat i nawracajcie wszystkie narody” – przywołał kard. Nycz.
 
Zdaniem ks. dr. Marka Przybylskiego, dyrektora Wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej – spotkania środowiska nauczycielskiego są nie tylko okazją do złożenia sobie życzeń ale też integrują całe środowisko. – To dobre spotkanie, które buduje dobre relacje współpracy opartej na zasadzie pomocniczości –zaznaczył. Ks. Przybylski dodał też, że w spotkaniach dla dyrektorów szkół uczestniczyli przedstawiciele kuratorium oświaty, władz samorządowych i państwowych, obecny był też rzecznik praw dziecka.
 
www.archwwa.pl