logo
Poniedziałek, 08 marca 2021 r.
imieniny:
Beaty, Juliana, Wincentego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Nauki przyrodnicze a stworzenie świata
materiał własny
 


Nauki przyrodnicze a stworzenie świata

W przeszłości dochodziło często do konfliktów miedzy tym obrazem świata, jaki ukazuje Biblia i tradycja kościelna, a tym nowym obrazem świata, który opiera się na doświadczeniu metodycznie pewnym i na rachunku matematycznym. Czy współczesne nauki przyrodnicze widzą, dziś wyraźniej niż kiedyś swoje granice?

Istotnie, wiedzą, że poznają rzeczywistość zawsze tylko z jednego punktu widzenia i że tak zasadnicze zjawiska, jak czas i przestrzeń, w ich odniesieniu do obserwatora określić mogą jedynie w sposób względny (teoria względności Einsteina). Przy badaniu najmniejszych cząstek materii okazało się, że musimy posłużyć się tu wyobrażeniami komplementarnymi, takimi jak fala i cząsteczka (relacja nieokreśloności w teorii kwantów Bohra i Heisenberga). Współczesna wiedza przyrodnicza, mimo swych ogromnych osiągnięć, stała się więc dziś powściągliwsza, gdy chodzi o całościowa interpretację rzeczywistości.

Nauki przyrodnicze mogą jednak wiele powiedzieć o powstaniu i wieku świata, o wszechświecie, jego "cudach" i zagadkach. Zdobycze tych nauk ukazały nam konkretniej dziwy świata materialnego, i to zarówno w dziedzinie mikrokosmosu, atomistyki i subatomistyki, a zwłaszcza genetyki, jak i w dziedzinie makrokosmosu - w wymiarze wszechświata. W przeszłości, w procesie Galileusza (w. XVII), który jako pierwszy jasno sformułował, że wbrew pozorom nie słońce krąży wokół ziemi, lecz ziemia wokół słońca, zderzyły się ze sobą dwa różne spojrzenia na świat - Biblii (i tradycji kościelnej) i wiedzy przyrodniczej. Kiedy w w. XIX Darwin sformułował teorię głoszącą, że poszczególne rodzaje istot żywych nie zostały bezpośrednio stworzone przez Boga, ale pochodzą jedne od drugich, i w ten proces ewolucji włączył także człowieka, powstały znowu długotrwałe dyskusje. Często sprowadzano cały problem do fałszywej alternatywy: Czy człowiek pochodzi od Boga, czy od małpy?

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
W pierwszych wiekach bierzmowania udzielano bezpośrednio po chrzcie. Tak też pozostało do dziś w Kościele Wschodnim. Dlaczego jest inaczej u nas?
 
Fr. Justin
Są ludzie, którzy mówią "tak" wobec Jezusa, ale "nie" wobec Kościoła. Główny zarzut, który stawia się Kościołowi, brzmi, że w swej historii sprzeniewierzył się pierwotnemu przepowiadaniu Jezusa. Bowiem Jezus - tak mówią krytycy Kościoła - sam był ubogi i był rzecznikiem ubogich. Kościół natomiast jest bogaty, paktuje z możnymi i zawiódł w kwestii socjalnej. Kościół odwartościował kobietę, zdemonizował sferę seksualną, niechętnie patrzy na szczęście człowieka, pocieszając go wiecznością. Według jeszcze innych krytyków Kościół jest pod każdym względem zacofany, po prostu przestarzały. Co ma odpowiedzieć katolik na ten "rejestr grzechów" Kościoła?
 
ks. Edward Staniek
Gdziekolwiek pojawia się prawdziwie szczęśliwy człowiek prawie natychmiast obok niego zjawia się ktoś, kto zazdrości mu tego szczęścia. Zazdrość to straszna wada, bo zmierza do zniszczenia szczęścia, do zamienienia człowieka szczęśliwego w nieszczęśliwego. Celem zazdrości jest zawsze okradzenie drugiego ze szczęścia.
 
 
___________________
 
 reklama