logo
Środa, 02 grudnia 2020 r.
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny, Rafała, Bibiany – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Nauki przyrodnicze a stworzenie świata
materiał własny
 


Nauki przyrodnicze a stworzenie świata

W przeszłości dochodziło często do konfliktów miedzy tym obrazem świata, jaki ukazuje Biblia i tradycja kościelna, a tym nowym obrazem świata, który opiera się na doświadczeniu metodycznie pewnym i na rachunku matematycznym. Czy współczesne nauki przyrodnicze widzą, dziś wyraźniej niż kiedyś swoje granice?

Istotnie, wiedzą, że poznają rzeczywistość zawsze tylko z jednego punktu widzenia i że tak zasadnicze zjawiska, jak czas i przestrzeń, w ich odniesieniu do obserwatora określić mogą jedynie w sposób względny (teoria względności Einsteina). Przy badaniu najmniejszych cząstek materii okazało się, że musimy posłużyć się tu wyobrażeniami komplementarnymi, takimi jak fala i cząsteczka (relacja nieokreśloności w teorii kwantów Bohra i Heisenberga). Współczesna wiedza przyrodnicza, mimo swych ogromnych osiągnięć, stała się więc dziś powściągliwsza, gdy chodzi o całościowa interpretację rzeczywistości.

Nauki przyrodnicze mogą jednak wiele powiedzieć o powstaniu i wieku świata, o wszechświecie, jego "cudach" i zagadkach. Zdobycze tych nauk ukazały nam konkretniej dziwy świata materialnego, i to zarówno w dziedzinie mikrokosmosu, atomistyki i subatomistyki, a zwłaszcza genetyki, jak i w dziedzinie makrokosmosu - w wymiarze wszechświata. W przeszłości, w procesie Galileusza (w. XVII), który jako pierwszy jasno sformułował, że wbrew pozorom nie słońce krąży wokół ziemi, lecz ziemia wokół słońca, zderzyły się ze sobą dwa różne spojrzenia na świat - Biblii (i tradycji kościelnej) i wiedzy przyrodniczej. Kiedy w w. XIX Darwin sformułował teorię głoszącą, że poszczególne rodzaje istot żywych nie zostały bezpośrednio stworzone przez Boga, ale pochodzą jedne od drugich, i w ten proces ewolucji włączył także człowieka, powstały znowu długotrwałe dyskusje. Często sprowadzano cały problem do fałszywej alternatywy: Czy człowiek pochodzi od Boga, czy od małpy?

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Gorliwość mahometan jest przerażająca. Do wyznawców innych religii odnoszą się z wrogością i zarozumiałością. Homeini mordował nawet wyznawców własnej religii. Dlaczego tak się różnimy miedzy sobą?
 
Fr. Justin
Czy ważny jest chrzest tych chrześcijan, którzy nie zachowują jedności wspólnoty pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra?
 
Jakub Kruczek OP
To prawda, że wokół nas wiele zła, ale nie możemy zamykać oczu na dobro codziennie czynione przez ludzi dobrej woli. Zło jest głośne, wywołuje sensację i wzbudza zainteresowanie. Życzliwy uśmiech, serdeczna rozmowa, konkretna pomoc dla potrzebujących nie są sensacyjne. A tym bardziej ofiarna i odpowiedzialna praca, troska o rodzinę i dom. W tym wszystkim doświadczamy Bożej pomocy.  
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー