logo
Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Hilarii, Juliana, Lecha, Eupliusza – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
1 października ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz rozpoczyna pracę na stanowisku sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE). Nominacja została ogłoszona 9 września br. Kadencja trwa trzy lata.
 
W związku z niedawno obchodzonym Dniem Środków Społecznego Przekazu na terenie Polski, Ks. Abp. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski powołał Fundację „Dobra Wiadomość” działającą na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Wśród wielu celów, które będą realizowane przez działalność Fundacji jest edukacja dzieci i młodzieży do dojrzałego i krytycznego korzystania ze współczesnych mass mediów.
 
„Kościół i media. O wspólną służbę prawdzie” – to tytuł zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), które rozpoczyna się dzisiaj w Ostrzyhomiu na Węgrzech. Weźmie w nim udział przewodniczący polskiego Episkopatu abp Józef Michalik. Oprócz relacji Kościół – media, zostaną omówione inne kwestie, jak dialog katolików z prawosławnymi i muzułmanami, projekty współpracy z Kościołami lokalnymi w Afryce i Ameryce Łacińskiej oraz działalność instytucji europejskich. Sprawozdania dotyczące prac komisji CCEE przedstawią m.in. bp Marek Jędraszewski z Poznania i bp Wojciech Polak z Gniezna.
 
Od południa trumna z ciałem zmarłego w piątek biskupa Jana Mazura jest wystawiona w gmachu kurii diecezjalnej siedleckiej. Jutro o godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. żałobna z udziałem Episkopatu. Jan XXIII mianował go biskupem w 1961 r., został wówczas biskupem pomocniczym w diecezji lubelskiej. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. W 1968 r. Paweł VI mianował go ordynariuszem diecezji siedleckiej. Szerokim echem odbiła się jego postawa w czasie obrony krzyży w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem k. Garwolina w 1984 r. Biskup podjął głodówkę i aktywnie wsparł młodzież, która solidarnie zaprotestowała wobec działań władz komunistycznych, nakazujących zdjęcie krzyży z sal lekcyjnych.
 
Papieska Rada do spraw Tekstów Prawnych 13 marca 2006 roku opublikowała list okólny z wyjaśnieniami odnośnie do aktu formalnego wystąpienia z Kościoła katolickiego. Aby ułatwić jednolite stosowanie zawartych w nim wskazań Konferencja Episkopatu Polski wydała „Zasady postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła”. Dokument ten biskupi zatwierdzili 27 września br. podczas 345. Zebrania Plenarnego Episkopatu (26-28 września br.) w Białymstoku.
 
W dniach od 26 do 28 września 2008 roku odbyło się w Białymstoku 345. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Michalika, z udziałem ks. abp. Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.
 
"Kościół wyniósł dziś do chwały ołtarzy pokornego kapłana, którym Opatrzność posłużyła się, by niezmienna prawda o Miłosierdziu Bożym dotarła w sposób szczególny do umysłów i serc ludzi dwudziestego wieku" powiedział w homilii podczas uroczystości beatyfikacyjnych ks. Michała Sopoćki metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI liturgii z rytem beatyfikacji przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Świętych.
 
26 września 2008 o godzinie 17.00, zmarł biskup senior Jan Mazur z diecezji siedleckiej.
 
Na dramat chrześcijan w Indiach zwrócił uwagę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, otwierając obrady plenarne biskupów. W indyjskim stanie Orisa pogromy chrześcijan nasiliły się 23 sierpnia. Śmierć poniosło prawdopodobnie 100 osób, kapłanów, zakonnic i świeckich. Dziesiątki tysięcy uciekło ze swoich miejsc zamieszkania, by schronić się w prowizorycznych obozach. Jednak i tam nie mogą czuć się bezpiecznie, bo w każdej chwili mogą stać się łatwym celem hinduistów. Fundamentaliści niszczą kościoły i domy chrześcijan.
 
O obecności Kościoła w mediach, 25 września dyskutowali w Tarnowie dziekani diecezji tarnowskiej. Do większej otwartości i współpracy z mediami zachęcał kapłanów, rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Jerzy Zoń. Podał także praktyczne wskazówki jak budować dobre relacje z mediami i z dziennikarzami. Dodał także, że trzeba zwrócić w duszpasterstwie uwagę na element wychowywania wiernych do odpowiedzialnego i dojrzałego korzystania ze środków społecznego komunikowania, ponieważ przekazywane treści mogą mieć na człowieka zarówno pozytywny jak i niestety negatywny wpływ.
 
 
1  
...
1426  
1427  
1428  
1429  
1430  
1431  
1432  
1433  
1434  
...