logo
Czwartek, 29 października 2020 r.
imieniny:
Angeli, Przemysława, Zenobii, Narcyza, Felicjana, Violetty – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Niebo i ziemia
materiał własny
 


Niebo i ziemia

Wyznanie wiary nazywa Boga "Stworzycielem nieba i ziemi". Jak należy rozumieć wyrażenie "niebo i ziemia"?

"Niebo i ziemia" określa tu, zgodnie ze starotestamentowym opisem świata, dwa krańce rzeczywistości. "Niebo i ziemia" oznaczają tu więc wszechświat i całość rzeczywistości. Wyznanie wiary chce powiedzieć, że Bóg stworzył wszystko, w określonym porządku. Apostolskie wyznanie wiary objaśnia obrazowa wypowiedź "Niebo i ziemia" abstrakcyjnymi pojęciami "rzeczy widzialnych i niewidzialnych", tzn. rzeczywistość duchowa i materialna. Obie razem tworzą dopiero całość stworzenia, stworzona wszechrzeczywistość. Pomiędzy tymi dwiema rzeczywistościami - duchową i materialną - roztwiera się środowisko bytowania człowieka, mieszkanie człowieka i scena ludzkich dziejów - ziemia. Bóg stworzył ją dla człowieka.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
W wielu religiach chrześcijańskich spotyka się naukę o reinkarnacji, wędrówce dusz. W czasach najnowszych przeniknęła ona również do kręgu kultury zachodniej. Czy ma ona oparcie w Piśmie Świętym?
 
Fr. Justin
Św. Paweł w Liście do Efezjan pisze: "Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej! Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głowa Kościoła" (Ef 5, 21-23). Czy Apostoł narodów nie jest w tym oświadczeniu nastawiony tendencyjnie do kobiet?
 
Dariusz Piórkowski SJ
óg Biblii ma wiele wspólnego ze światem. Stwórca nie tylko podtrzymuje wszystko w istnieniu, począwszy od kwantów i gronkowców, na galaktykach i słoniu kończąc, ale przejmuje się losem tego, co powołał do życia. Do tego stopnia, że chaos zaprowadzony na ziemi przez człowieka skłania Go do nadzwyczajnego działania. Taki Bóg, jak na ironię, jest dla ludzkości gorzką pigułką do przełknięcia. 
 
 
___________________
 
 reklama