logo
Wtorek, 19 marca 2024 r.
imieniny:
Józefa, Bogdana, Nicety, Aleksandryny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Niebo i ziemia
materiał własny
 


Niebo i ziemia

Wyznanie wiary nazywa Boga "Stworzycielem nieba i ziemi". Jak należy rozumieć wyrażenie "niebo i ziemia"?

"Niebo i ziemia" określa tu, zgodnie ze starotestamentowym opisem świata, dwa krańce rzeczywistości. "Niebo i ziemia" oznaczają tu więc wszechświat i całość rzeczywistości. Wyznanie wiary chce powiedzieć, że Bóg stworzył wszystko, w określonym porządku. Apostolskie wyznanie wiary objaśnia obrazowa wypowiedź "Niebo i ziemia" abstrakcyjnymi pojęciami "rzeczy widzialnych i niewidzialnych", tzn. rzeczywistość duchowa i materialna. Obie razem tworzą dopiero całość stworzenia, stworzona wszechrzeczywistość. Pomiędzy tymi dwiema rzeczywistościami - duchową i materialną - roztwiera się środowisko bytowania człowieka, mieszkanie człowieka i scena ludzkich dziejów - ziemia. Bóg stworzył ją dla człowieka.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin

Nie potrafię się skupić na modlitwie. Roztargnienia rozszarpują me myśli na wszystkie strony. Czy jest na to jakaś rada?

 
ks. Krzysztof Napora SCJ
Współcześnie, mówiąc o talentach, rzadko myślimy o wartościach materialnych, najczęściej chodzi nam o pewne zdolności człowieka, niekiedy trudne do oszacowania. Być może refleksja nad pierwotnym znaczeniem słowa τάλαντον oraz uświadomienie sobie wartości materialnej daru powierzonego sługom powinny i nas skłonić do spojrzenia chłodnym, „bankowym” okiem na inwestycję, którą uczynił Bóg, powierzając nam nasze talenty. 
 
ks. Mirosław Tykfer
Bóg nas stworzył do pełni życia. Bóg jest miłośnikiem życia. Jego wolą jest, abyśmy żyli, żyli z Nim na wieki. Jednak po grzechu pierworodnym nasza natura jest pęknięta. Jest w niej rana. Z tej rany rodzi się dwuznaczność: jest pragnienie dobra, ale są też namiętności, które prowadzą do zła. Jest w nas skłonność do grzechu. Bóg jednak z nas nie rezygnuje.

O targających nami uczuciach, rozeznawaniu duchowym i duszpasterskich pokusach zastępowania sumienia, z o. Krzysztofem Wonsem rozmawia ks. Mirosław Tykfer
 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS