logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Niedziela Misyjna - głębszy rozmach misyjny
 


Niedziela Misyjna zachęca wszystkich do zaangażowania w ewangelizację, a możliwość wsparcia 24 października działalności misyjnej nie jest jedną z wielu zbiórek na misje. - Jest to zbiórka papieska, czyli dla misji, które pozostają pod opieką papieża, a jest to ponad 1000 diecezji na terenach misyjnych – wyjaśnia ks. Bogdan Michalski z Papieskich Dzieł Misyjnych.

Październikowe obchody Światowego Dnia Misyjnego stanowią (...) okazję do odnowionego zaangażowania w głoszenie Ewangelii i nadania działalności duszpasterskiej głębszego rozmachu misyjnego – pisze w tegorocznym orędziu Ojciec Święty Benedykt XVI. Do obchodów Niedzieli Misyjnej, przypadającej 24 października, zachęca wspólnoty diecezjalne i parafialne, instytuty życia konsekrowanego, ruchy kościelne i cały lud Boży.

84. Światowy Dzień Misyjny obchodzony będzie pod hasłem „Budowanie wspólnoty kościelnej ma kluczowe znaczenie dla misji”. Papież zwraca uwagę, że dziś, w społeczeństwie wieloetnicznym, w którym szerzą się coraz bardziej niepokojące formy samotności i obojętności, chrześcijanie muszą zdobyć umiejętność dawania znaków nadziei i stawania się braćmi wszystkich, kultywując wielkie ideały zmieniające historię, a także – bez fałszywych iluzji bądź nieuzasadnionych lęków — winni starać się uczynić z naszej planety dom wszystkich narodów. Pisząc o misyjnym zadaniu, które otrzymali wszyscy ochrzczeni, Benedykt XVI podkreśla, że nie można go zrealizować w sposób wiarygodny bez głębokiego nawrócenia osobistego, wspólnotowego i pastoralnego.

Kościół staje się „komunią” w Eucharystii – pisze dalej papież i dodaje myśl wyrażoną już wcześniej w adhortacji „Sacramentum caritatis”: Nie możemy (...) zatrzymać dla siebie miłości, którą celebrujemy w tym sakramencie. Domaga się ona ze swej natury, by była przekazana wszystkim”. Pobudzając do odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii, Papież zachęca do współpracy między Kościołami, która jest „szczególnym świadectwem jedności, braterstwa i solidarności, nadającym wiarygodność zwiastunom Miłości, która zbawia.

W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny, obchodzony pod hasłem „Misje – świadectwo miłości i komunii”. – Wprowadzenia do Mszy św., komentarze, rozważanie tajemnic różańcowych i czytanki to pomoc dla duszpasterzy, katechetów i animatorów, aby ubogacić nimi liturgię wszelkiego rodzaju nabożeństw – mówi ks. dr Jan Piotrowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. - Kolejno, dzień po dniu, proponujemy refleksje, aby poszczególne wspólnoty wiernych – od parafii poprzez rodzinę, szkołę, wspólnoty apostolskie i Papieskie Dzieła Misyjne – w zjednoczeniu z Chrystusem realizowały wezwanie, że misje muszą być owocem świadectwa Miłości, którą jest sam Bóg, a drogą tego świadectwa jest komunia. Szczególnym darem dla misji jest modlitwa, zwłaszcza różańcowa. Warto przypomnieć, że Żywy Różaniec narodził się we Francji w 1826 r. właśnie jako forma wsparcia dla wszystkich misjonarzy.

W Niedzielę Misyjną w kościołach przeprowadzana jest zbiórka. Pieniądze uzyskane w ten sposób w całości przekazywane są na cele misji uniwersalnej. Za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych trafiają do ponad 1000 diecezji na terenach misyjnych, które pozostają pod opieką papieża. Ten wyraz miłości i jedności, przekazany za cennym pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych, którym jestem bardzo wdzięczny, umożliwi formację kapłanów, kleryków oraz katechistów na najbardziej odległych terenach misyjnych i doda odwagi młodym wspólnotom – zaznacza Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Misyjny.

Przez ostatnie 10 lat Kościół w Polsce przekazał na rzecz młodych Kościołów ponad 30,5 mln zł. Taca z Niedzieli Misyjnej w 2009 r. wyniosła ponad 3 mln. Najwięcej pieniędzy przekazali wierni z diecezji: tarnowskiej (ok. 367 tys.), warszawsko-praskiej (182,5 tys.) i poznańskiej (180 tys.).

– Niech nas nie odwodzi od centralnej idei tego dnia chęć pomocy konkretnemu misjonarzowi czy osobiście znanej placówce misyjnej. Taka indywidualna pomoc jest cenna i należy ją organizować, aby jednak nie zatracić ogólnokościelnego charakteru Niedzieli Misyjnej, należy ją zaplanować w innym czasie – mówi ks. Bogdan Michalski. Jak przekonuje sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Pawła Apostoła, dar przeznaczony dla wszystkich misji w świecie uczy wiary w Bożą Opatrzność, wzbudzając ufność, że pieniądze złożone na misje dotrą do misjonarzy i zostaną dobrze wykorzystane. Taka forma pomaga również samym misjonarzom, którzy nie znając osobiście ofiarodawców, za otrzymaną pomoc mogą dziękować tylko samemu Bogu.

Okazją do wsparcia polskich misjonarzy jest chociażby obchodzony co roku 6 stycznia Dzień Solidarności z misjonarzami. Liczba wszystkich polskich misjonarzy w 2010 r. zwiększyła się o 25 osób. Obecnie na misjach pracuje 2140 Polaków.

Światowy Dzień Misyjny został wprowadzony przez Papieża Piusa XI na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w roku 1926. Z tym dniem są związane orędzia, jakie począwszy od Pawła VI aż do dziś papieże kierują do całego Kościoła.

Papieskie Dzieła Misyjne (PDM) mają za zadanie ożywianie ducha misyjnego. Pojawiły się one w XIX i na początku XX wieku w Europie. Przez Piusa XI zostały wzięte w 1922 r. pod opiekę papieży i stąd nazywają się „papieskie”. Są to 4 dzieła: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci i Papieska Unia Misyjna, stanowiące jedną instytucję kościelną. W Polsce PDM zaczęły się rozwijać po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. W czasach komunistycznych PRL-u ich działalność była zakazana. Oficjalnie mogły odradzać się dopiero od 1970 r., natomiast osobowość prawną i struktury krajowe oraz diecezjalne posiadają od 1989 r.