logo
Niedziela, 07 czerwca 2020 r.
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta, Wiesława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Niedziela Palmowa rozpoczęła obchody Wielkiego Tygodnia
 


W Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień, na Jasnej Górze Mszy św. transmitowanej przez pr. 1 Telewizji Polskiej, przewodniczył o godz. 11.00 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrował m.in. o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. We wspólną modlitwę przez Internet, radio i telewizję włączyła się rzesza duchowych pielgrzymów.

 

Na początku Mszy św. abp Wacław Depo poświęcił palmy. Potem miała miejsce Liturgia Słowa, w czasie której wybrzmiała Ewangelia wg. św. Mateusza o Męce Pańskiej, odczytana na głosy przez ojców paulinów – o. przeora Mariana Waligórę, o. Sebastiana Mateckiego i o. Tomasza Chmielewskiego.

 

„Te dni, które teraz będziemy przeżywać dzięki opisom Ewangelii, są pełne powracających pytań związanych z osobą i życiem Jezusa Chrystusa. Kim był i kim jest ten człowiek z Nazaretu?” - mówił abp Depo. Zauważył, że te pytania budzą niepokój. Należą bowiem do tej grupy pytań, których nie można odłożyć na później. Każdy człowiek w pewnym momencie swego życia staje wobec ich ostrości, wobec Niego samego. Kaznodzieja dodawał, że te pytania są bardzo ściśle związane z system prawd i wartości, które Chrystus wniósł i wnosi w dzieje ludzkości. „Każdy z nas, wcześniej czy później, musi znaleźć własną odpowiedź i nadać jej jedyny i niepowtarzalny kształt - zaznaczył metropolita częstochowski. Podkreślał, że „Jezus nie jest wspomnieniem historii, nie jest legendarną postacią zamierzchłej przeszłości, lecz wczoraj, dziś, ten sam, także na wieki, Syn Boga, Emanuel, Bóg z nami, Odkupiciel”.

 

Abp Depo podkreślał, że „Jezus pozostał najdoskonalszym wzorem człowieczeństwa, choć nawet Piłat nie zdawał sobie z tego sprawy, wskazując na niego - Oto Człowiek”. „Doświadczają tej prawdy i potwierdzają ją zwłaszcza ludzie ciepiący, zarówno na ciele, jak i na duszy. Nie chcą znać prawdy o Jezusie ludzie kłamliwi oraz ci, którzy wolą, by ich raczej oszukiwano, niż by mieli poznać pełną, a zarazem niepokojącą treść Chrystusowej prawdy – mówił metropolita częstochowski.

 

Podkreślał, że „Chrystus cierpi dobrowolnie i niewinnie, i w Nim, jak pisał Jan Paweł II, cierpienie ludzkie osiągnęło swój zenit i równocześnie weszło ono w całkowicie nowy wymiar i nowy porządek, bo zostało związane z miłością, która tworzy dobro, wyprowadzając je również ze zła, wyprowadzając poprzez cierpienia tak, jak najwyższe dobro odkupienia świata zostało wyprowadzone z krzyża Chrystusa i stale z niego bierze swój początek”.

 

Kaznodzieja zachęcał, byśmy stojąc na progu tajemnic paschalnych, wołali słowami poezji Karola Wojtyły: „Boże, pozwól we mnie działać tajemnicy, naucz działania Twojej miłości, które słabość przenika, naucz działania w duszy która z ciała przejmuje swój lęk”.

 

Na zakończenie abp Wacław Depo prosił Matkę Niezawodnej Nadziei, by modliła się za nami.

Celebracja Mszy św. w Niedzielę Palmową inauguruje obchody Wielkiego Tygodnia. Triduum Paschalne - wieczorne liturgie o godz. 18.00 w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę będą także w wymiarze ogólnopolskim transmitowane z Jasnej Góry m.in. przez TVP3.

 

jasnagora.com

 

 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー