logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Niedzielna Ewangelia w rytmie lectio divina
materiał własny
 


 

 
Od pierwszej Niedzieli Adwentu 2016, Studio Katolik wraz z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie planuje wydanie cyklu 10-minutowych filmów-komentarzy pomagających w czytaniu i rozważaniu niedzielnych Ewangelii z roku liturgicznego A. 
 
Filmowe wprowadzenia będą zaproszeniem do lectio divina, czyli do pogłębionej lektury Słowa Bożego. Ta wielowiekowa praktyka modlitewna sięga początków chrześcijaństwa, a składające się na nią cztery etapy: lectio (czytanie), meditatio (medytacja), oratio (modlitwa) oraz contemplatio (kontemplacja) są ścisle oparte o Słowo Boże. 
 
Od wielu lat Studio Katolik podejmuje aktywną współpracę z krakowskim Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów. Jej owocami są nieustannie wydawane rekolekcje na płytach CD i MP3 (wiele z nich utrzymanych jest w duchu lectio divina) oraz cykl filmowy Dziedziniec Mistrzów Duchowych, w którym dyrektor CFD Krzysztof Wons SDS wielokrotnie zapraszał znane autorytety ze świata Kościoła – biblistów, teologów etc., by wspólnie rozmawiać o lectio divina i Słowie Bożym. Wszystkie nagrania i filmy dostępne są w naszym sklepie internetowym: www.sklep.katolik.pl. 
 
W ramach zapowiedzi cyklu 10-minutowych komentarzy, prezentujemy dwa odcinki filmów. Pierwszy z nich przybliża samą wartość Słowa Bożego i najważniejsze etapy modlitwy Słowem w rytmie lectio divina oraz jak praktycznie starać się żyć Ewangelią z niedzieli, w ciągu tygodnia.

 

Drugi odcinek jest komentarzem do Ewangelii z nadchodzącej, pierwszej niedzieli Adwentu roku C (zapowiedź Paruzji: Łk 21,25-28.34-36). Słyszymy w nim między innymi słowa: "Człowiek jest tak stworzony, że nie może żyć bez przyszłości i świadomości życia wiecznego. Chociaż ucisk – po ludzku patrząc – będzie nie do zniesienia, to łaska Boża jest większa od największych udręczeń. W tym znaczeniu słowo Jezusa jest słowem kojącym. Wprowadza nas w stan pocieszenia..."

 
 
Zachęcamy do wykorzystania i rozpowszechniania filmów na wszelkie sposoby oraz do dzielenia się nimi przy różnych okazjach. 
 
Zobacz także
Ks. Mirosław Cholewa
Zły duch nie lubi atmosfery modlitwy i uwielbienia, bardzo źle się w niej czuje, dlatego będzie próbował nakłaniać każdego człowieka do tego, by złorzeczył Bogu i ludziom. Klasycznym przykładem uwielbienia jest tu biblijny Hiob, który został dotknięty przez różne nieszczęścia, ale nie dał się sprowokować i nie złorzeczył Bogu: „Bóg dał i Bóg zabrał, niech Jego imię będzie błogosławione”.
 
Jarosław Czuchta

Nie stosuję żadnych nadzwyczajnych metod. Otwieram Biblię i czytam po kolei. Gdy jakiś fragment lub zdanie zaczyna szczególnie zwracać moją uwagę, staram się je rozważać do momentu aż przychodzi jakieś lepsze zrozumienie, odkrycie treści. Stwarza to następnie podstawę do modlitwy.

Z o. Konradem Małysem OSB, benedyktynem z Tyńca, rozmawia Jarosław Czuchta

 
Dariusz Michalski SJ

Kiedy dorastamy, coraz bardziej próbujemy znaleźć jednoznaczną definicję samych siebie. W tym celu budujemy sobie zazwyczaj obraz człowieka dobrego, któremu z jakiegoś nieznanego powodu… „przydarzają się” złe czyny. A gdy ktoś kwestionuje nasze wyobrażenie o sobie, przeżywamy to jako atak na naszą osobę. Ale bywa i na odwrót. Jeśli ktoś od samego początku doświadczał krzywdy i niesprawiedliwości, może myśleć o sobie, że jest niczym innym jak samym grzechem i złem. Czasem zastanawiamy się, czy z natury jesteśmy dobrzy, czy źli. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS