logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Niedzielna Ewangelia w rytmie lectio divina
materiał własny
 


 

 
Od pierwszej Niedzieli Adwentu 2016, Studio Katolik wraz z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie planuje wydanie cyklu 10-minutowych filmów-komentarzy pomagających w czytaniu i rozważaniu niedzielnych Ewangelii z roku liturgicznego A. 
 
Filmowe wprowadzenia będą zaproszeniem do lectio divina, czyli do pogłębionej lektury Słowa Bożego. Ta wielowiekowa praktyka modlitewna sięga początków chrześcijaństwa, a składające się na nią cztery etapy: lectio (czytanie), meditatio (medytacja), oratio (modlitwa) oraz contemplatio (kontemplacja) są ścisle oparte o Słowo Boże. 
 
Od wielu lat Studio Katolik podejmuje aktywną współpracę z krakowskim Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów. Jej owocami są nieustannie wydawane rekolekcje na płytach CD i MP3 (wiele z nich utrzymanych jest w duchu lectio divina) oraz cykl filmowy Dziedziniec Mistrzów Duchowych, w którym dyrektor CFD Krzysztof Wons SDS wielokrotnie zapraszał znane autorytety ze świata Kościoła – biblistów, teologów etc., by wspólnie rozmawiać o lectio divina i Słowie Bożym. Wszystkie nagrania i filmy dostępne są w naszym sklepie internetowym: www.sklep.katolik.pl. 
 
W ramach zapowiedzi cyklu 10-minutowych komentarzy, prezentujemy dwa odcinki filmów. Pierwszy z nich przybliża samą wartość Słowa Bożego i najważniejsze etapy modlitwy Słowem w rytmie lectio divina oraz jak praktycznie starać się żyć Ewangelią z niedzieli, w ciągu tygodnia.

 

Drugi odcinek jest komentarzem do Ewangelii z nadchodzącej, pierwszej niedzieli Adwentu roku C (zapowiedź Paruzji: Łk 21,25-28.34-36). Słyszymy w nim między innymi słowa: "Człowiek jest tak stworzony, że nie może żyć bez przyszłości i świadomości życia wiecznego. Chociaż ucisk – po ludzku patrząc – będzie nie do zniesienia, to łaska Boża jest większa od największych udręczeń. W tym znaczeniu słowo Jezusa jest słowem kojącym. Wprowadza nas w stan pocieszenia..."

 
 
Zachęcamy do wykorzystania i rozpowszechniania filmów na wszelkie sposoby oraz do dzielenia się nimi przy różnych okazjach. 
 
Zobacz także
Błażej Kmieciak

Czy lekarz może wierzyć w Boga? Czy może powierzać Najwyższemu swoich pacjentów? Czy Jezus może być dla niego największym wzorem? Gdy medycynę zaczyna się łączyć z wiarą i religią, natychmiast pojawiają się mocne głosy sprzeciwu. Zaznacza się, że lekarz ma używać rozumu. Ma leczyć lekami, a nie różańcem. Ma korzystać z literatury fachowej, a nie modlitewnika. Sugeruje się wręcz, że religię należy zostawić za drzwiami gabinetu.

 
Marian Grabowski

Świętego Józefa lepiej niż z kart Biblii znamy z obrazów, których pełne są nasze kościoły. Na większości z nich jest on przedstawiany jako starszy pan. To oczywiście pozwala bezpiecznie myśleć o św. Józefie. Jakby nie był dziadziusiem…, proszę sobie tylko wyobrazić: śliczna młoda kobieta i białe małżeństwo, to byłoby trudne. Po co wymyślać mu najeżone trudnościami życie? Lepiej ustalić, że był stary i problem z głowy. A stary bez wątpienia nie był, przynajmniej nie wtedy gdy poznał Maryję. Wówczas był mężczyzną najdalej w sile wieku.

 
ks. Błażej Węgrzyn

W relacji św. Mateusza, którą dziś czytamy, pytanie uczonego w Prawie faryzeusza nosi ważne dopowiedzenie: Zapytał – wystawiając Go na próbę… Z kolei, w wersji św. Marka (12, 28-34), zadający to samo pytanie uczony w Piśmie jest człowiekiem szlachetnym, o którym Jezus powie, że znajduje się „niedaleko od królestwa Bożego”. To nam przypomina, jak ważna (choć nie najważniejsza) dla życia moralnego jest intencja...

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS