logo
Niedziela, 23 marca 2025 r.
imieniny:
Feliksa, Konrada, Zbysławy, Turybiusza, Pelagii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Niedzielna Ewangelia w rytmie lectio divina
materiał własny
 


 

 
Od pierwszej Niedzieli Adwentu 2016, Studio Katolik wraz z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie planuje wydanie cyklu 10-minutowych filmów-komentarzy pomagających w czytaniu i rozważaniu niedzielnych Ewangelii z roku liturgicznego A. 
 
Filmowe wprowadzenia będą zaproszeniem do lectio divina, czyli do pogłębionej lektury Słowa Bożego. Ta wielowiekowa praktyka modlitewna sięga początków chrześcijaństwa, a składające się na nią cztery etapy: lectio (czytanie), meditatio (medytacja), oratio (modlitwa) oraz contemplatio (kontemplacja) są ścisle oparte o Słowo Boże. 
 
Od wielu lat Studio Katolik podejmuje aktywną współpracę z krakowskim Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów. Jej owocami są nieustannie wydawane rekolekcje na płytach CD i MP3 (wiele z nich utrzymanych jest w duchu lectio divina) oraz cykl filmowy Dziedziniec Mistrzów Duchowych, w którym dyrektor CFD Krzysztof Wons SDS wielokrotnie zapraszał znane autorytety ze świata Kościoła – biblistów, teologów etc., by wspólnie rozmawiać o lectio divina i Słowie Bożym. Wszystkie nagrania i filmy dostępne są w naszym sklepie internetowym: www.sklep.katolik.pl. 
 
W ramach zapowiedzi cyklu 10-minutowych komentarzy, prezentujemy dwa odcinki filmów. Pierwszy z nich przybliża samą wartość Słowa Bożego i najważniejsze etapy modlitwy Słowem w rytmie lectio divina oraz jak praktycznie starać się żyć Ewangelią z niedzieli, w ciągu tygodnia.

 

Drugi odcinek jest komentarzem do Ewangelii z nadchodzącej, pierwszej niedzieli Adwentu roku C (zapowiedź Paruzji: Łk 21,25-28.34-36). Słyszymy w nim między innymi słowa: "Człowiek jest tak stworzony, że nie może żyć bez przyszłości i świadomości życia wiecznego. Chociaż ucisk – po ludzku patrząc – będzie nie do zniesienia, to łaska Boża jest większa od największych udręczeń. W tym znaczeniu słowo Jezusa jest słowem kojącym. Wprowadza nas w stan pocieszenia..."

 
 
Zachęcamy do wykorzystania i rozpowszechniania filmów na wszelkie sposoby oraz do dzielenia się nimi przy różnych okazjach. 
 
Zobacz także
ks. Mateusz Szerszeń CSMA
Doświadczenie podpowiada, że życie duchowe nie jest usłane różami, ale składa się również z momentów, które nazwać moglibyśmy duchowymi chorobami. I tak w terminologii medycznej mamy do czynienia z chorobą, którą nazywamy anemią. Objawia się ona bladością twarzy, osłabieniem, bólami, a w skrajnych przypadkach bywa nawet śmiertelna. Tak się składa, że również na poziomie duchowym możemy zachorować na coś podobnego. 
 
Elżbieta Wiater
Dawno, dawno temu, w pewnym dalekim kraju żył sobie król, który miał potężne wojsko, pełen skarbiec, i któremu dobrze się wiodło. Miał kilka żon i wiele dzieci, a jednak pewnego dnia zakochał się w żonie dowódcy swoich wojsk i pod nieobecność męża uwiódł ją. Kłopoty się zaczęły, gdy wyszło na jaw, że kobieta jest brzemienna...
 
Ks. Karol Dąbrowski CSMA
Bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny, dziesięć lat po jej śmierci i po doświadczeniach II wojny światowej, pisał w 1948 roku: „Miłosierdzie Boże zasługuje na szczególne dziś podkreślenie, cześć i uwypuklenie, albowiem jedynym ratunkiem dla świata jest rzucić się w objęcia Najmiłosierniejszego Jezusa, który chce być dla wszystkich Życiem, Drogą, Prawdą, Pokojem i Ładem”.
 
 

___________________