logo
Piątek, 22 stycznia 2021 r.
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego, Anastazego  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jadwiga Knie-Górna
Niepłodność to także wyzwanie
Przewodnik Katolicki
 


 W Polsce według danych statycznych problem niepłodności dotyka co piątą parę. Od strony medycznej można uzasadnić tylko pewien procent tych przypadków, a to oznacza, że wiele par być może nigdy nie uzyska odpowiedzi na bardzo trudne pytanie: „Dlaczego to właśnie nas spotkało?”.
 
Jan Paweł II, który od początków swojego kapłaństwa bardzo żywo interesował się problemami, jakie na swojej drodze napotykają pary małżeńskie, w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” napisał: „Bezpłodność jednak, niezależnie od jej przyczyn i związanych z nią prognoz, jest ciężką próbą. Wspólnota wierzących powołana jest do oświecenia i podtrzymania na duchu tych wszystkich, którzy nie mogą zrealizować uprawnionego dążenia do macierzyństwa i ojcostwa. Małżonkowie znajdujący się w tej bolesnej sytuacji powołani są do ujrzenia w niej okazji do szczególnego uczestnictwa w Krzyżu Pana, źródle duchowej płodności. Bezpłodne pary małżeńskie nie powinny zapominać o tym, że „także wówczas, kiedy zrodzenie potomstwa nie jest możliwe, życie małżeńskie nie traci z tego powodu swojej wartości”.
 
Wyszli naprzeciw papieskiemu słowu
 
Katarzyna i Tomasz Jarosz, borykając się z niepłodnością od pięciu lat stwierdzili, że w Kościele brakuje inicjatywy wsparcia duchowego dla takich par jak oni. Przeważnie odprawiane są Msze św. dla osób oczekujących na dzieci, jednak w dziewięćdziesięciu procentach uczestniczą w nich kobiety w ciąży, dlatego Katarzyna z Tomkiem nie odnajdywali się tam. Widok ciężarnych kobiet tylko pogarszał sytuację. Dlatego zwrócili się do księdza proboszcza Tomasza Nowaczka MIC z warszawskiej parafii pw. Matki Boskiej z Lourdes z prośbą o odprawienie Mszy św. w intencji poczęcia dziecka. Dopiero później zrodził się pomysł utworzenia duszpasterstwa dla małżeństw borykających się z niepłodnością.  Jak wiele małżeństw czekało na powołanie takiej inicjatywy, świadczy systematyczny wzrost liczby osób uczestniczących w tych Eucharystiach. Od blisko roku, tak jak działa duszpasterstwo, po Mszach św. odbywają się także spotkania. Jak zauważa pani Katarzyna, do wzięcia udziału w nich trzeba wewnętrznie dojrzeć. Nie każdy potrafi się otworzyć i dzielić się z innymi osobami swoim bardzo intymnym, trudnym problemem, dlatego dotychczas w spotkaniach systematycznie bierze udział około dziesięciu par małżeńskich. – Myślę, że byłoby ich znacznie więcej, gdyby informacja o naszym duszpasterstwie była bardziej rozpowszechniona – dodaje Katarzyna Jarosz. Na spotkania zapraszane są osoby, które cieszą się w kręgach kościelnych autorytetem moralnym, zwłaszcza te zajmujące się dziedziną bioetyki.
 
Małżonkowie starający się o poczęcie dziecka, w głównej mierze interesują się dokumentami Kościoła poruszającymi dopuszczalne metody leczenia niepłodności. Było już spotkanie z ks. Piotrem Kieniewiczem, znanym bioetykiem, zaproszenie przyjęły również osoby z ośrodków adopcyjnych, gdyż taką ewentualność niektóre pary z duszpasterstwa również biorą pod uwagę. Podczas jednego ze spotkań gośćmi byli rodzice adopcyjni, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami, problemami i oczywiście radościami swojego rodzicielstwa. Bardzo często jest również tak, że pary z duszpasterstwa wymieniają się ze sobą swoimi doświadczeniami na temat lekarzy, leczenia, metod, środków wspomagania leczenia niepłodności dopuszczalnych przez Kościół (np. naprotechnologii, leków czy ziół), większość bowiem z  nich ma wieloletnie doświadczenie walki o dziecko. Warto zatem - jak stwierdza moja rozmówczyni - się nim podzielić i ubogacić.  Osoby z duszpasterstwa otrzymują oczywiście także wsparcie od ich opiekuna, ks. Tomasza Nowaczka oraz siostry Kazimiery, którzy wszystkie pary otoczyli modlitewnym wsparciem. Osoby skupiające się wokół duszpasterstwa małżeństw niepłodnych odbyły także cykl rekolekcji, które również wpisane są w dalszy plan jego działania.
 
 
1 2  następna
Zobacz także
o. Jarosław Kupczak OP, Dorota Mazur
W sytuacji, kiedy druga osoba mówi: jeżeli nie chcesz współżyć, to ja odejdę, bo jesteśmy już ze sobą długi okres czasu, kochamy się i nie rozumiem twoich obiekcji, dlaczego nie mamy współżyć uwidacznia się prośba o danie dowodu czy znaku miłości, a dzieje się tak najczęściej w przypadku młodych osób. Nie należy więc popełniać grzechu, by wynikło z niego jakieś dobro...
 
o. Jarosław Kupczak OP, Dorota Mazur
Małżeństwo to szczególny rodzaj więzi - intymnością dzielimy się z ukochaną osobą. Smak wspólnego życia nie polega na roztropnym dawkowaniu swoich tajemnic, tylko na powierzeniu siebie w sposób wyjątkowy - w rozmowie z Joanną Świątkiewicz mówi Ksawery Knotz OFMCap, duszpasterz małżeństw i rodzin.
 
oprac. Anna Borawska
Arka objawia dar osób z upośledzeniem umysłowym. Te właśnie osoby stanowią serce wspólnot i wzywają innych, aby dzielili z nimi życie. Arka wie, że nie jest w stanie przyjąć wszystkich osób z upośledzeniem umysłowym. Nie jest rozwiązaniem, lecz znakiem - znakiem, że prawdziwie ludzkie społeczeństwo musi opierać się na przyjmowaniu i poszanowaniu najmniejszych i najsłabszych...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー