logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Niepokalanów. Matki Boskiej Zielnej u Maksymiliana
 


Tłumy pielgrzymów nawiedziły niepokalanowską bazylikę 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Oblężone konfesjonały, wierni modlący się przed ołtarzami świętych - to normalny widok w świąteczne dni w Niepokalanowie.
 
Uroczystej sumie odpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczył przełożony prowincji Matki Bożej Niepokalanej, o. Wiesław Pyzio. W homilii prowincjał warszawskich franciszkanów przypomniał, że dogmat Wniebowzięcia Matki Bożej został ogłoszony przez papieża Piusa XII w 1950 roku, a więc w czasie, gdy jeszcze nie wystygły kominy niemieckich krematoriów.
 
W tym kontekście prowincjał przypomniał gehennę św. Maksymiliana i innych ludzi, narażonych na okrucieństwa II wojny światowej. Podkreślił, że zarówno uroczystość Wniebowzięcia, jak i święto Przemienienia Pańskiego przypominają o przyszłym życiu, które jest powołaniem wszystkich wierzących.
 
Powołując się na list św. Pawła do Galatów 5, 16 – 24 kaznodzieja podkreślił, że mamy dbać o ciało, gdyż w naszym ciele jest Bóg, jednak mamy postępować według ducha i poświęcać należyty czas Bogu, aby mógł on na stałe zamieszkać w swojej świątyni, jaką jest każdy człowiek.
 
Nie wolno nam spełniać pożądań ciała, ani brać przykładu ze skandalistów - podkreślił kaznodzieja, krytykując tatuaże, które obecnie coraz częściej widzimy, a które są bałwochwalstwem. To właśnie dla przebłagania bóstw nacinano skórę i raniono się, ale obecnie wiemy, że Pan Jezus dał nam łaskę zbawienia i nie wolno nam się kaleczyć ani oszpecać - tłumaczył prowincjał franciszkanów.
 
Po mszy świętej o. Pyzio poświecił tradycyjnie bukiety kwiatów, owoców i ziół, przyniesione przez parafian i pielgrzymów.
 
O godz. 13.00 w sali św. Bonawentury odbył się spektakl poświęcony św. o. Maksymilianowi, którego 75. rocznicę męczeńskiej śmierci obchodzono dzień wcześniej, 14 sierpnia.
 
W tym roku po raz pierwszy przybyła do Niepokalanowa 98-osobowa piesza pielgrzymka z Pabianic – rodzinnej miejscowości św. Maksymiliana. Najmłodszy pielgrzym liczył 7 miesięcy i przybył w wózeczku wraz z rodzicami i dwójką rodzeństwa.
 
W przeżywanym obecnie w Kościele Roku Miłosierdzia, główne wejście do niepokalanowskiej bazyliki jest zarazem Bramą Miłosierdzia.
 
Anna Dziemska
fot. Anna Dziemska
 
 
www.franciszkanie.pl